Strona główna 0_Slider Rodzina zatruła się tlenkiem węgla

Rodzina zatruła się tlenkiem węgla

0

Troje dzieci w wieku 6 i 13 lat wraz z matką trafiły do szpitala po zatruciu tlenkiem węgla. Do zdarzenia doszło w minioną sobotę w Strzegomiu.

O 21.00 33-letnia kobieta zaalarmowała policję, że z jej dziećmi dzieje się coś niedobrego, miały drgawki i wymioty. Na miejsce zostało wezwane pogotowie i straż pożarna. Strażacy po sprawdzeniu pomieszczeń stwierdzili znaczne przekroczenie stężeń tlenku węgla. Najprawdopodobniej zawinił uszkodzony piecyk.

W mieszkaniu przebywał również ojciec dzieci. Nie zgodził się ani na badania, ani na przewiezienie do szpitala. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu.

***

Przed tragedią można się ustrzec, systematycznie sprawdzając stan przewodów kominowych i wentylacji, warto także zaopatrzyć się w czujnik wykrywający tlenek węgla.

Tlenek węgla może doprowadzić do śmierci:

Objawy:

– przy niskim stężeniu (CO-Hb 10-20%) przymglenie świadomości, niepamięć wsteczna, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia wzrokowe, uczucie odurzenia, nudności
– przy średnim stężeniu (CO-Hb 30-50%) znaczne przymglenie świadomości aż do utraty przytomności, wzmożone odruchy, wymioty, wzrost częstości i głębokości oddechu
– przy wysokim stężeniu (CO-Hb >50%) utrata przytomności, napady drgawek, kurcze mięśni, spadek czynności oddechowej, sinica, wstrząs z przyśpieszoną akcją serca i spadkiem ciśnienia. W pomieszczeniach zamkniętych, przy bardzo wysokich koncentracjach CO, już po kilku wdechach może nastąpić tzw. zatrucie błyskawiczne, prowadzące do zgonu. Przy takich stężeniach śmierć może nastąpić natychmiast, bez objawów ostrzegawczych, wskutek porażenia układu oddechowego oraz ostrej niewydolności układu krążenia.

Postępowanie w przypadku zatruć tlenkiem węgla (CO):

– wynieść z pomieszczenia, w którym występuje CO, z zapewnieniem własnego bezpieczeństwa (w razie potrzeby akcję ratowniczą przeprowadzi straż pożarna  z zastosowaniem sprzętu ochrony dróg oddechowych),
– zapewnić dopływ czystego świeżego powietrza,
– unikać obciążenia wysiłkiem fizycznym,
– jeśli to możliwe, podać tlen (10-15 l/min) – (w porównaniu z powietrzem zwiększa ponad sześciokrotnie eliminację CO).