Strona główna Kultura Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz – wystawa i wykład w...

Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz – wystawa i wykład w MBP

0

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na wystawę „Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888–1971)”, poświęconą artyście – reprezentantowi całej generacji polskich autorów emigracyjnych, w PRL-u objętych zapisem cenzorskim oraz na wykład „O pisarstwie Stanisława Vincenza” – dr Jan A. Choroszy, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Po wykładzie projekcja filmu dokumentalnego „Śladami Vincenza” w reż. Waldemara  Czechowskiego.

Stanisław Vincenz, urodzony w Słobodzie Rungurskiej na Pokuciu, to autor wielu dzieł, z których najważniejszy jest epicki cykl Na wysokiej połoninie. Pisarz był Polakiem z rodziny przemysłowców naftowych, studiował w Wiedniu, brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. W Dwudziestoleciu był aktywnym twórcą kultury i działaczem publicznym. W 1939 roku kilka miesięcy spędził w więzieniu NKWD, wiosną 1940 przedostał się nielegalnie na Węgry, skąd w 1945 wyjechał do Francji. Był związany z paryską „Kulturą” niemal od początku jej istnienia, ostatnie lata życia spędził w Lozannie. Spoczywa na cmentarzu św. Salwatora w Krakowie.

Wystawa prezentuje najważniejsze etapy jego biografii i główne wątki twórczości, przypomina esej: opowieść łączy fakty, obrazy i zdjęcia, wspomnienia, opinie oraz fragmenty tekstów. Tłem narracji są fotografie włoskiego etnologa Lidia Ciprianiego z 1933 roku – jeden z ostatnich obrazów dawnej Huculszczyzny.

Scenariusz wystawy: Jan A. Choroszy
Koncepcja plastyczna i aranżacja: Konrad Górniak
Organizatorzy: Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu
Współpraca: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Festiwal im. Brunona Schulza, Gmina Wrocław

Wystawa będzie czynna do 7 marca 2017 roku (w godzinach otwarcia biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18 w Świdnicy).

/opr. red./

 

Poprzedni artykułNa pomoc ptakom
Następny artykułWyznaczył nagrodę za wskazanie oprawcy psa