Strona główna 0_Slider 100% świdnickiego rocka, czyli zimowa „Truskawka”

100% świdnickiego rocka, czyli zimowa „Truskawka”

0

Już za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się zimowa odsłona przeglądu „Truskawka”. W tym roku na scenie usłyszymy wyłącznie świdnickie zespoły, a jedynym jurorem, który wybierze zwycięzcę, będzie publiczność.

„Truskawka” to jeden z najstarszych przeglądów muzycznych na Dolnym Śląsku – pierwsza edycja imprezy miała miejsce w 1987 roku. Główną ideą wydarzenia jest prezentacja młodych, początkujących zespołów z regionu, które nie tylko mają szansę zdobyć nagrodę finansową, ale też zagrać na jednej scenie obok muzycznych gwiazd. Jeszcze do zeszłego roku w konkursie startowały zespoły z powiatów dzierżoniowskiego, jaworskiego, świdnickiego i wałbrzyskiego, jednak podczas tegorocznej edycji organizatorzy postanowili skupić się tylko na scenie świdnickiej. Nowością jest także jury – zamiast przedstawicieli świata kultury to publiczność wskaże swojego faworyta, który zdobędzie 1000 zł. O główną nagrodę będą walczyć cztery zespoły: Chubby (rock/blues), Iluminator (funk/rock), Plethora (metal) i Rohele (grunge/garage/rock). Jako goście wystąpią muzycy z zespołu Exorcizphobia (trash) z czeskiego Trutnova.

Więcej o zespołach:

Chubby (rock/blues) / facebook / youtube

„Trzech muzycznych wariatów o tych samych inspiracjach, czyli klasyczne rockowe trio z bluesowo funkowym wykończeniem.  Skład: Piotr Kozub (gitara, wokal) – nie ma drugiego takiego nawet w centrum Wrocławia; Bartek Bednarz (bas) – utalentowany, wielokrotnie nagradzany; Mateusz Chochołek (perkusja) – ma fajne bębny…”. (info zespół)

Iluminator (funk/rock) / facebook / youtube

„Czterech różnych gości, cztery różne charaktery, cztery różne pomysły na muzykę, cztery różne style muzyczne, cztery inne historie, a to wszystko zmiksowane, poklejone i wydane w czystej postaci. Funky, funk, rock i hip-hop, a na tym i tak nie poprzestaniemy. Zatrudnieni na etacie w zespole: ILUMImati (wokal), ILUMIłuki (gitara i przester z fimu Ghostbusters), IlUMIdany (bas i obsługa grzejnika na sali prób), ILUMIpudi (drums i wsparcie ciepłych posiłków podczas nagrań)”. (info zespół)

Plethora (metal) / facebook / youtube

„Zespół powstał w 2013 roku. Powołaniu grupy przyświecało stworzenie nowej jakości w muzyce metalowej – połączenia energii, kunsztu muzycznego i melodyjności. Plethora to bogactwo dźwięków i olbrzymia dawka energii. Plethorę buduje mocny skład doświadczonych muzyków – silnych osobowości, dla których muzyka nie może być i nie jest kompromisem lub drogą na skróty. Podejście to wyraża się w nowoczesnych, szybkich kompozycjach, rozbudowanych partiach instrumentalnych i niepowtarzalnym wokalu. Świat muzyczny potrzebuje świeżości i właśnie to mamy do zaoferowania. Plethora. Tworzymy coś nowego. Przyłącz się. Skład: Adka Niksińska (wokal), Krystian Przybylski (gitara), Damian Mikulski (gitara), Sebastian Szarapow (bas), Mateusz Gawron (perkusja)”. (info zespół)

Rohele (grunge/garage/rock) / facebook / youtube

„Grupa młodych i niezależnych muzyków ze Świdnicy, grających grunge i rock inspirowany latami 80′ i 90′. Poprzez muzykę starają się wyrzucić to, co leży im na wątrobie. W swoich tekstach chcą uzmysłowić, jak łatwo zgubić się w dzisiejszym świecie. Zespół wciąż stara się rozwijać i iść do przodu. Skład: Aleksander Koprowski (gitara/wokal), Janek Mikuła (perkusja), Szymon Gałecki (gitara), Mateusz Zakrzewski (bas)”. (info zespół)

Gość: Exorcizphobia (thrash metal – Trutnov, CZ) / facebook / youtube

„Założona w 2005 roku w Trutnovie (Czechy) czteroosobowa grupa grająca thrash / crossover. Zagrali ponad 200 koncertów w kraju i za granicą (Czechy, Polska, Słowacja, Włochy). Dzielili scenę z takimi zespołami jak Exodus, Voivod, D.R.I., M.O.D., Wehrmacht, Poison Idea i wieloma innymi. Obecnie pracują nad kolejną płytą długogrającą, której wydanie planowane jest na lipiec 2017 r. Skład: Tomas Skorepa (gitara, wokal), Ondra Sima (gitara),  Jan Erben (bas), Filip Kudrna (perkusja). Dyskografia: Remains of Early Years (live -2008), Disease Inside (EP – 2009), Something Is Wrong (LP – 2012), Lahar/Exorcizphobia (Split – 2013), Exorcizphobia/Catastrofy/Kaar (Split – 2016)”. (info zespół)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza też do udziału w warsztatach tworzenia materiałów wideo. Zajęcia praktyczne będę realizowane podczas tegorocznej „Truskawki”. Zgłoszenia można nadsyłać jeszcze do 17 lutego. Więcej szczegółów TU.

„Truskawka” rozpocznie się 25 lutego o 18:00 w Klubie „Bolko”. Wstęp: 10 zł.

/opr. red./
Zdjęcia – materiały Świdnickiego Ośrodka Kultury