Strona główna 0_Slider “Świdnica13.12.81” jeszcze tylko kilka dni

“Świdnica13.12.81” jeszcze tylko kilka dni

1

Do 12 stycznia w Galerii Fotografii można jeszcze obejrzeć wystawę “Świdnica13.12.81”. Ekspozycja powstała w 35-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, a poświęcona jest świdnickim opozycjonistom, którzy za swoją walkę o wolność zapłacili wiezieniem. Organizatorami są portal Swidnica24.pl i Świdnicki Ośrodek Kultury.

lekcja-historii-2016-12-20-9Na ekspozycję zatytułowaną „Świdnica 13.12.81” składa się 15 plansz, na których zaprezentowano sylwetki działaczy na rzecz wolności i demokracji, którzy zostali internowani w stanie wojennym. 11 plansz ma swoją kontynuację na portalu Swidnica24.pl w specjalnym dziale, gdzie zamieszczone zostały obszerne wspomnienia, związane właśnie ze stanem wojenny (na portal Swidnica24.pl można się przenieść za pomocą kodu QR, umieszczonego na planszach). Jak zapowiedział inicjator wystawy, kolejne będą systematycznie dołączane.

Na wystawie znalazły się liczne pamiątki i materiały, m.in. wydawnictwa drugiego obiegu, satyra, odznaczenia, znaczki związkowe i dokumenty. Szczególne podziękowania organizatorzy składają osobom, które przekazały cenne pamiątki: Tadeuszowi Grabowskiemu, Wiesławowi Modzelewskiemu, Lucjanowi Kłodowskiemu, porucznikowi Bartłomiejowi Perlakowi, Zbigniewowi Curylowi. Znaczna część wystawy powstała dzięki pomocy i zaangażowaniu Marzeny Zięby, nauczycielki historii i twórczyni wystawy poświęconej Solidarności, która była prezentowana kilka lat temu. Szczególne miejsce mają dwie pamiątki: sweter, zrobiony na drutach podczas internowania w więzieniu w Kamiennej Górze przez Ryszarda Moździerza i koszula więzienna, z podpisami internowanych, które również w Kamiennej Górze zebrał Marek Kowalski. Aranżację przygotowali Robert Kukla i Marta Ciućka ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Integralną częścią wystawy jest nagranie autorstwa Mariusza Ordyńca, zrealizowane 12 grudnia 2016 roku podczas wspomnieniowej wizyty byłych internowanych w świdnickim Areszcie Śledczym. Pomysłodawcą tej wizyty, połączonej ze spotkaniem z osadzonymi, był porucznik Bartłomiej Perlak.

Do obejrzenia ekspozycji zapraszamy do 12 stycznia w godzinach otwarcia Galerii Fotografii (14.00 – 18.00).