Strona główna 0_Slider Czystki w policji nie było? 10 policjantów odeszło

Czystki w policji nie było? 10 policjantów odeszło

7

Już w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało przeprowadzenie zmian w szeregach policji. Od służby mieli zostać odsunięci funkcjonariusze, zwłaszcza z kadry kierowniczej, którzy zaczynali pracę w MO lub ZOMO. Zmiany miały być przeprowadzone do końca 2016 roku. Z garnizonu świdnickiego odeszło 3 policjantów, którzy służbę rozpoczynali przed 1989 rokiem.

policja-12W październiku 2016 roku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że do końca roku odejdzie z policji 474 funkcjonariuszy piastujących funkcje kierownicze, którzy służbę zaczynali w MO lub ZOMO. Ta zapowiedź wywołała falę krytyki. – Nie liczy się doświadczenie ani profesjonalizm. To przejaw ewidentnego upolitycznienia policji, co jest ustawowo zabronione. Ci ludzie pracowali po 26 lat, zostali zweryfikowani i nikt nie ma prawa piętnować ich tylko dlatego, że przyszli do służby przed 1990 rokiem – mówił „Rzeczpospolitej” Andrzej Szary, szef NSZZ Policjantów w Wielkopolsce.

W garnizonie świdnickim w 2016 roku ze służby odeszło 10 osób, w tym osiem na emeryturę. Trzech funkcjonariuszy rozpoczynało pracę w milicji. Pod koniec roku doszło do zmian na stanowiskach naczelników trzech wydziałów: prewencji, do walki z przestępczością gospodarczą i drogowego. Przyczyną zmian jest odejście ze służby dwóch naczelników, prewencji i PG.

Na pytanie, czy do świdnickiego garnizonu z Komendy Głównej Policji lub Komendy Wojewódzkiej Policji dotarły nakazy usunięcia ze służby funkcjonariuszy, którzy zaczynali pracę przed 1989 rokiem, oficer prasowy Grzegorz Oleśkiewicz odpowiada: Wyłączając przypadki związane z odpowiedzialnością karną, czy dyscyplinarną, każdy funkcjonariusz podejmuje własną i niezależną decyzję dotyczącą momentu odejścia ze służby, kierując się względami indywidualnymi. Nie funkcjonują żadnego rodzaju zarządzenia, czy sugestie ze strony przełożonych jakiegokolwiek szczebla, dotyczące wyznaczania terminu przymusowego przejścia na emeryturę.Dla porównania dodam, iż w 2015 r. z garnizonu świdnickiego na emerytury odeszło sześciu policjantów, ze stażem służby od 18 do 26 lat.

/asz/

Poprzedni artykuł„Świdnica13.12.81” jeszcze tylko kilka dni
Następny artykułKonkurs dla krwiodawców