Strona główna 0_Slider Sportowe wydarzenia 2016 roku

Sportowe wydarzenia 2016 roku [TOP 5 imprez sportowych]

0

Za nami niezwykle bogaty w imprezy sportowe rok 2016. Które z nich były największą wizytówką Świdnicy i całego naszego powiatu? Rok 2017 zapowiada się niemniej interesująco.

rajd swidnicki - Łukasz Kufner (170)

TO 5 imprez sportowych 2016 roku:

1. 44. Rajd Świdnicki Krause

Nie może być inaczej. Na pierwszej pozycji znalazł się Rajd Świdnicki Krause, będący od wielu lat wizytówką naszego regionu. Zmagania rajdowców śledziły tysiące kibiców. Najlepszy na trasie pierwszej eliminacji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski był Grzegorz Grzyb.

2. Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

To miało być znakomite przetarcie zawodników przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro i tak było. Organizatorzy przygotowali niezwykle wymagającą i trudną technicznie trasę. Świdnica gościła najlepsze kolarki i najlepszych kolarzy walczących o medale Mistrzostw Polski. Jednym ze zwycięzców został Rafał Majka, absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego o profilu kolarskim w Świdnicy, który później został brązowym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Brazylii.

3. Strzegom Horse Trials

Blisko 400 koni z 20 krajów wystartowało w kolejnej czternastej już edycji Strzegom Horse Trials, największej w Polsce imprezy jeździeckiej. Zawody odbywające się na Hipodromie w Morawie były pod każdym względem rekordowe: w programie było aż 7 międzynarodowych konkursów, na trasie crossu wiele nowych przeszkód, czerwcowe zawody trwały całe pięć dni, a na liście zgłoszeń pojawiło się aż 10 jeźdźców z TOP 50 Rankingu FEI.

4. II RST Półmaraton Świdnicki

Na starcie biegu na 21 kilometrów i 97,5 metra stanęło 888 mężczyzn oraz 265 kobiet. Na trasie podziwialiśmy 1140 Polaków, 7 Kenijczyków, 5 Ukraińców i 1 przedstawiciela Czech. Najszybszy na finiszu okazał się 22-letni Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo. Na linii mety okazał się lepszy od swoich reprezentacyjnych kolegów – Roberta Wambua Mbithi’ego i Henry’ego Kemboi. W kategorii kobiet podium również zapełniły Kenijki. Najlepsza okazała się Stellah Jepngetich Bersosio a za nią były Christine Moraa Oigo i Agnes Chebet.

5. Charytatywne imprezy sportowe

Ponad 80 tysięcy złotych zebrano podczas trzech dużych sportowych imprez charytatywnych organizowanych w 2016 roku. Wielkim sukcesem sportowo-organizacyjnym zakończyły się IV Charytatywny Turniej Piłkarski organizowany przez Fundację „Łączy nas Football”, siatkarska impreza „Łączy nas sport i siatkówka – pomagajmy Małgosi” organizowana przez MKS Polonię Świdnica i drużynę Manufaktury Świdnica i festyn “Gryfiacy dla Gosi” (UKS Gryf Świdnica).

Rok 2017 zapowiada się równie ciekawie. Wpływ na to będą miały przede wszystkim Igrzyska Sportów Nieolimpijskich – The World Games. W Świdnicy rozegrane zostaną dwie konkurencje – hokej na rolkach i jazda figurowa na wrotkach. Impreza zapowiada się niezwykle ciekawie. Miejmy tylko nadzieję że dopisze publiczność, bo podczas niedawnej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (curling, łyżwiarstwo figurowe, short track) trybuny świdnickiego lodowiska świeciły pustkami. W nowym roku m.in. kolejne edycje Rajdu Świdnickiego Krause, czy też RST Półmaratonu Świdnickiego.

/Mateusz Dzień vel Rakoczy/