Strona główna 0_Slider Ponad milion złotych na naukę życia

Ponad milion złotych na naukę życia

3

1,2 miliona złotych trafi do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mrowinach koło Żarowa. Pieniądze mają być wykorzystane na pomoc podopiecznym w zdobywaniu umiejętności i wiedzy, która pozwolą im wrócić do normalnego funkcjonowania, odnaleźć się w rodzinie, szkole i na rynku pracy.

mrowinyZdjęcie ze strony MOW w Mrowinach

Blisko 800 podopiecznych ośrodków wychowawczych i zakładów poprawczych, a także ich rodziny mogą liczyć na specjalną pomoc. Ponad 12 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego trafi do 13 placówek na Dolnym Śląsku. Największy projekt, warty 11 mln zł właśnie zaakceptował Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Pomoc rusza już od stycznia 2017 r. i potrwa do końca 2018 r.

W ramach trzech projektów z RPO, na które fundusze przekazuje Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, pomoc trafi do Miasta Wrocław oraz placówek z powiatów: bolesławieckiego, głogowskiego, jeleniogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego, świdnickiego, wołowskiego i wrocławskiego.

To ogromna, bo ponad 12-milionowa pomoc dla młodych mieszkańców Dolnego Śląska z trudnych rodzin, którzy nie mogą liczyć na bliskich. Dzięki funduszom z RPO mamy możliwość sfinansować konkretną pomoc, która ma dać szansę na lepszy start w dorosłość i zapobiec wykluczeniu społecznemu oraz zawodowemu. A właśnie takie wykluczenia spotykają podopiecznych ośrodków wychowawczych ze względu na wiele czynników. Na przykład niskie wykształcenie, status ekonomiczny, uzależnienia, czy też doświadczenia przemocy, a także bezradność najbliższych w sprawach opiekuńczo-wychowawczych – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

– Chcemy to zmienić i wyciągnąć do nich pomocną dłoń. Ma się to stać dzięki nauce, w dużym uproszczeniu, takiego normalnego życia, które nie wszystkim jest znane. Konieczne jest również wsparcie w odnalezieniu się na rynku pracy i zaplanowaniu drogi zawodowej. Bez pomocy z zewnątrz to się nie uda. Co ważne, do tych zmian będą włączane również rodziny podopiecznych ośrodków wychowawczych – dodaje Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

W ośrodku w Mrowinach przebywa ponad 40 chłopców w wieku od 13 do 18 lat, którzy nie radzą sobie środowisku i są zagrożeni demoralizacją. tak duże dofinansowanie pozwoli na zorganizowanie warsztatów dotyczących niemal każdej dziedziny życia – od zasad zachowania się, umiejętności rozmowy poprzez naukę, wybór zawodu. Zajęcia obejmą także rodziny podopiecznych.

/opr. red./

Poprzedni artykułOd dzisiaj krew oddasz także w urzędzie
Następny artykułKto widział Bellę?