Strona główna Temat dnia Orszak Trzech Króli przeciwko nastrojom rasistowskim

Orszak Trzech Króli przeciwko nastrojom rasistowskim

5

Gdyby ze stajenki, w której na świat miał przyjść Jezus Chrystus usunąć imigrantów, Żydów i Arabów – zostałyby w niej tylko zwierzęta. Tegoroczny Orszak Trzech Króli w Świdnicy będzie okazją nie tylko dla upamiętnienia Objawienia Pańskiego, ale też pokojowym spotkaniem w międzynarodowej różnorodności. Do wspólnej celebracji organizatorzy zapraszają już jutro.

orszak (17)

 – Hasłem, które przyświeca nam w tym roku jest „Pokój i dobro”. Chcemy wyjść przeciwko rosnącym  nastrojom antyimgranckim i zachęcać ludzi do pokojowego dialogu – mówi organizator, Sławomir Kaptur z Fundacji Małżeństwo Rodzina. Podczas tegorocznego orszaku będzie prawdziwie międzynarodowe towarzystwo: w rolę królów wcielą się odpowiednio przedstawiciele Afryki (Nigeria), Azji (Rosja) i Europy (Polska, reprezentowana przez Roberta Kaśkowa, dyrektora I LO w Świdnicy). Międzynarodowo będzie też w samej stajence – rolę Świętej Rodziny odegra jedna z ukraińskich rodzin mieszkająca na Dolnym Śląsku. – Bliski jest nam duch ekumenizmu. W naszych śpiewnikach będzie można znaleźć pozdrowienia od kapłanów trzech różnych wyznań – rzymskokatolickiego biskupa Ignacego Deca, biskupa Waldemara Pytla z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz księdza Piotra Nikolskiego z parafii prawosławnej w Świdnicy – dodaje Sławomir Kaptur.

Orszak Trzech Króli Świdnica_2015 (20)

Organizatorzy zapraszają do udziału całe rodziny – na wszystkich czekają różnorodne atrakcje: aktorzy przebrani za wielkie anioły, pokazy interaktywne, wspólne śpiewanie i spektakl przedstawiający kuszenie Adama i Ewy. – Prognozy pogody nie są najlepsze – piątek będzie mroźny. Jednak zima nam nie straszna – przygotowaliśmy herbatę i 14 baniaków, w których zmieści się kilkaset litrów barszczu. Wszyscy uczestnicy będą mogli otrzymać gorące napoje serwowane przez proboszczów świdnickich parafii. Liczymy też na to, że dużą furorę zrobią stroje królewskie, które zamówiliśmy w pracowni artystycznej. Będą to prawdopodobnie najpiękniejsze przebrania w całej Polsce – zaznacza Sławomir Kaptur. Orszak wystartuje o 14:00 z placu przed katedrą i zakończy się w Rynku. Tradycyjnie poprowadzi go biskup Ignacy Dec.

Trzej Królowie również w Świebodzicach i Strzegomiu

Orszak Trzech Króli przejdzie także ulicami Świebodzic i Strzegomia. Na świebodziczan czeka barwny pochód, który rozpocznie się o 13:00 na Rynku, a zakończy w Parku Miejskim. Po drodze minie sześć scen nawiązujących do wydarzeń biblijnych: „Archaniołów”, „Stworzenie  świata”, „Życie w Raju”, „Grzech pierwszych rodziców”, „Chór Aniołów” i „Pokłon Trzech Mędrców”. Dla uczestników przygotowano balony, śpiewniki i korony, a na zakończenie orszaku – gorące posiłki. O 16:30 w kościele pw. św. Mikołaja zagra kapela góralska „Ondraszki”.

Do Strzegomia orszak zawita po raz drugi. Piątkowe uroczystości rozpoczną się mszą świętą o 12:00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel. Stamtąd pochód wyruszy w stronę Rynku, gdzie na uczestników czekają różnorodne atrakcje, między innymi spektakle i przedstawienia.

/sab/