Strona główna 0_Slider Diabły i anioły na scenie po raz 25-ty

Diabły i anioły na scenie po raz 25-ty

1

W tysiącach trzeba liczyć uczestników Świdnickich Przeglądów Zespołów Kolędniczych. Co roku jasełka i herody wystawia na teatralnej scenie około 40-tu zespołów. Dzisiaj rozpoczęły się jubileuszowe prezentacje, które potrwają do 16 stycznia. 18 stycznia jurorzy wskażą zwycięzców.

pzreglad-zespolow-koledniczych-2017-5Przegląd Świdnicki Ośrodek Kultury organizuje z inicjatywy Kazimiery Momot. Pierwszy miał miejsce w 1993 roku. – Nie miał charakteru konkursowego, był rozeznaniem zapotrzebowania społeczności świdnickiej na wspólne kolędowanie, pokazanie piękna świąt Bożego Narodzenia obchodzonego po polsku w oprawie obrzędu kolędniczego i przepięknie brzmiących kolęd oraz pastorałek – przypomniała w podsumowaniu dotychczasowych 24 edycji. Z okazji ćwierćwiecza przeglądu Świdnicki Ośrodek Kultury wydał album pod redakcją Haliny Szymańskiej i Krzysztofa Dixa, w którym znalazły się zdjęcia, spis wszystkich uczestników oraz autorskie scenariusze jasełek autorstwa Małgorzaty Kowalskiej, Małgorzaty Ochęduszko, Sylwii Danisiewicz, Tadeusza Szarwaryna i Magdaleny Szarwaryn.

Na zdjęciach jasełka w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 15 w Świdnicy.

W dotychczasowej historii przeglądu tylko trzy razy jury przyznało Grand Prix. Czy w roku jubileuszowym któryś z zespołów zasłuży na to najwyższe wyróżnienie? O tym będzie można się przekonać podczas gali finałowej 18 stycznia.

 

Na zdjęciach Wojciecha Skiślewicza występy zespołów z Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas w Świdnicy i Niepublicznej Szkoły Podstawowej ŚSO “Bliżej Dziecka” w Świdnicy.

Print