Strona główna 0_Slider Deszcz nagród w jubileuszowym przeglądzie

Deszcz nagród w jubileuszowym przeglądzie [FOTO/VIDEO]

1

Jurorzy nie mogą się nachwalić zespołów, które wzięły udział w 25. Świdnickim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, organizowanym przez ŚOK. W środowy wieczór podczas gali w teatrze na uczestników spłynął prawdziwy deszcz nagród.

ZAKOŃCZENIE XXV ŚWIDNICKIEGO PRZEGLĄDU ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH - 2017.01.18 - (12)Jeden z nagrodzonych spektakli: “W Betlejem, Betlejem się wydarzyło” w wykonaniu uczniów SP nr 105 w Świdnicy

Jury XXV Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych z wielką uwagą obejrzało 36 prezentacji kolędniczych, bardzo różnorodnych w formie (jasełka, montaże słowno-muzyczne, herody). Rozpiętość wiekowa uczestników Przeglądu przedstawiała się równie imponująco – swoje uzdolnienia aktorskie i inscenizacyjne zaprezentowali: dorośli (w tym seniorzy), młodzież i dzieci przedszkolne. W ciągu ćwierćwiecza istnienia ŚPZK na scenie kulturalnej Świdnicy zauważamy duży postęp w dążeniu zespołów pod kierunkiem swoich instruktorów do wzbogacania występów o nowe teksty kolędnicze, kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne. Świdnickie i regionalne akcenty pojawiały się coraz częściej. Współczesne techniki medialnego przekazu z powodzeniem były wykorzystywane do prezentowania bożonarodzeniowych treści – czytamy w komentarzu do werdyktu, pod którym podpisali się jurorzy Kazimiera Momot, Małgorzata Braniecka, Tadeusz Szarwaryn i ks. Przemysław Pojasek.

Zdjęcia Anna Pawłowska

Nagranie Mariusz Ordyniec

Oceniając tak liczną grupę występujących zespołów i różnorodność form przekazu bożonarodzeniowych treści, jury przyjęło następującą zasadę oceny: nagroda lub wyróżnienie dla zespołu, nagroda indywidualna za ciekawą kreację aktorskiej postaci, wokal i autorski scenariusz.

I. Zespoły nagrodzone nagrodami finansowymi po 550 zł dla każdej z grup:
1. Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy – za uporządkowany obraz sceniczny wokół stajenki i Bożej Dzieciny w pantomimie z elementami słowa.
2. Miejskie Przedszkole Nr 6 w Świdnicy – za barwne, taneczne i wesołe widowisko, pomysłowość sceniczną i bogactwo strojów w prezentacji „Nie płacz Jezu, my Ci zaśpiewamy”.
3. Społeczne Przedszkole „Akademia Przedszkolaka” w Świdnicy – za barwną świąteczną rewię i sceniczną dyscyplinę wszystkich przedszkolaków biorących udział w widowisku.
4. Szkoła Podstawowa Nr 105 w Świdnicy – za autorski scenariusz, ciekawy układ sceniczny i dobrą stronę muzyczną w prezentacji ”W Betlejem, Betlejem się wydarzyło”.
5. Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy – za perfekcyjnie opanowaną stronę wokalną i nastrojową atmosferę występu „Niebo chodzi po Ziemi”.
6. Świetlica Wiejska w Bystrzycy Górnej, Teatrzyk Obrzędowy „Tradycja” – za podtrzymywanie tradycji polskiego kolędowania po domach z kapelą, z tańcami, śpiewem i bystrymi dialogami w spektaklu „Gdzie konik siędzie, tam zboże będzie”.
7. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną OREW w Świdnicy – za pełne radości i werwy przedstawienie „Zagubiony prezent” z udziałem wychowanków, nauczycieli i terapeutów.

II. Zespoły wyróżnione wyróżnieniami finansowymi w wysokości 250 zł dla każdej z grup:

1. Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy – za elementy taneczne w prezentacji „Kolęda kolędników szukała”.
2. Miejskie Przedszkole Nr 14 w Świdnicy – za prezentację nowych tekstów piosenki świątecznej, pantomimiczny ruch i poprawną narrację w występie „Za gwiazdą”.
3. Miejskie Przedszkole Nr 4 w Świdnicy – za staranne wykonanie polskich kolęd z akompaniamentem muzycznym w jasełkach „W stajence”.
4. Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka” w Świdnicy – za wielopokoleniową prezentację jasełkową „Po kolędzie”, podtrzymującą tradycję obrzędową Bożego Narodzenia.
5. Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy – za dynamikę prezentacji i ciekawą scenografię.
6. Niepubliczna Szkoła Podstawowa ŚSO „Bliżej Dziecka” w Świdnicy – za pantomimę z nastrojową muzyką i efekty grozy w tanecznych jasełkach.
7. Szkoła Podstawowa w Pszennie – za sceniczny humor, dowcipne teksty i wartką akcję w prezentacji jasełkowej „Światełko”.
8. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Świdnicy – za poszukującą formę przekazu bożonarodzeniowych treści w prezentacji „Przez siano do Boga”.
9. Gimnazjum w Pszennie – za barwny i rozbawiony pochód wiejskich kolędników, u których bożonarodzeniowe treści przedstawienia mieszają się z zakupową tendencją przygotowywania świąt Bożego Narodzenia.
10. Szkoła Podstawowa w Jugowicach – za zgrabne powiązanie słów Ewangelii o Narodzeniu Jezusa w formie pantomimy.
11. Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy – za płynność akcji prezentacji „Łuna na niebie” z wykorzystaniem tekstów mniej znanych.
12. Dom Dziennego Pobytu SENIOR WIGOR w Świdnicy, Teatrzyk „Zielona Gęś” – za plastycznie skomponowane sceny do biblijnych treści o Narodzeniu Pana.
13. Fundacja UT UNUM SINT w Świdnicy – za scenicznie uporządkowany jasełkowy obraz i radosną grę aktorską w „Spełnionym oczekiwaniu”.
14. Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Kalinów” z Kalna – za typowo kolędniczą prezentację służącą do podtrzymywania bożonarodzeniowej tradycji chodzenia po domach z życzeniami zdrowia i pomyślności na cały Nowy Rok. \
15. Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy. Świetlica Wiejska w Burkatowie – za kolędniczą prezentację dla wędrujących po domach kolędników z przyśpiewkami i nowymi tekstami mówionymi ładną góralską gwarą.

III. Nagrody indywidualne w postaci kart upominkowych przyznano:

1 Paweł Gutowski za rolę Osiołka z Miejskiego Przedszkola Nr 14 w Świdnicy.
2 Maja Witkowska za rolę Faustyny z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy.
3 Karina Pawlak za wokal z Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Świdnicy.
4 Magdalena Adamczyk za wokal z Niepublicznej Szkoły Podstawowej ŚSO „Bliżej Dziecka” w Świdnicy.
5. Tytus Tomkiewicz za rolę chłopca i Miłosz Kwiatek za wokal ze Szkoły Podstawowej Nr 105 w Świdnicy.
6. Gabriela Polczyńska za rolę Gospodyni z Gimnazjum w Pszennie.
7.Kacper Danisiewicz za rolę Żyda z Teatrzyku Obrzędowego ze Świetlicy Wiejskiej w Bystrzycy Górnej.
8. Miłosz Stolpiński za rolę Heroda i Malwina Kulig za rolę Diabła ze Szkoły Podstawowej w Pszennie.
9. Antoni Niedźwiedzki za rolę Misia z Miejskiego Przedszkola Nr 6 w Świdnicy.
10.Urszula Suchodolska za rolę Owieczki z Przedszkola Niepublicznego „Promyk” w Świdnicy.
11. Jakub Wiński za rolę Heroda z Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy.
12. Macie Zięba za rolę Żyda ze Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego „Kalinów” z Kalna.
13. Stanisław Ostafiński za grę na instrumencie i recytację poezji świątecznej z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Umysłową, Środowiskowy Dom Samopomocy w Świdnicy.
14. Mateusz Szydłowski za rolę starego Gazdy z zespołu UT UNUM SINT.

Ponadto nagrodę indywidualną jury XXV. ŚPZK przyznało Sylwii Danisiewicz, instruktorowi Teatrzyku Obrzędowego „Tradycja” z Bystrzycy Górnej, za autorski scenariusz i w uznaniu za stałe poszukiwania nowych tekstów kolędniczych i rozwiązań scenicznych.