Strona główna 0_Slider Oskarżony o zbrodnię przeciwko ludzkości

Oskarżony o zbrodnię przeciwko ludzkości

6

Zrobił karierę nie tylko w milicji i służbie bezpieczeństwa, ale był także pierwszym komendantem głównym Policji w latach 1990-91. Po 35 latach od wydania decyzji o internowaniu blisko 100 działaczy opozycji w regionie wałbrzyskim Leszek L., w latach 80-tych komendant wojewódzki MO w Wałbrzychu, został oskarżony o zbrodnię przeciwko ludzkości. Wśród pokrzywdzonych jest około 20-tu byłych działaczy Solidarności ze Świdnicy.

Leszek L. 1Zdjęcie Leszka L. z czasu, gdy był komendantem głównym polskiej policji. Fotografia pochodzi ze strony KGP.

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, oddział we Wrocławiu, skierowała do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu akt oskarżenia przeciwko Leszkowi L. – Akt liczy ponad 100 stron i zawiera 92 zarzuty – mówi sędzia Agnieszka Połyniak, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Świdnicy. – Wszystkie są sformułowane podobnie, a dotyczą bezprawnego internowania działaczy opozycji w dniu 12 grudnia 1981 i w następnych dniach stanu wojennego. Decyzje podpisał Leszek L., który wówczas pełnił funkcję Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Wałbrzychu.  Decyzje były wydane bezprawnie, bo oskarżony powołał się na nieistniejący akt prawny z 12 grudnia 1981 o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego – mówi sędzia Połyniak. – W tym świetle pozbawienie wolności stanowiło formę represji i prześladowania ze względu na przynależność pokrzywdzonych do określonej grupy społeczno-politycznej, co stanowi w świetle ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej-Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zbrodnię komunistyczną będącą zbrodnią przeciwko ludzkości.

Leszek L. służbę w milicji zaczynał w 1961 roku i szybko piął się po szczeblach kariery.  Zajmował stanowiska milicjanta, inspektora, naczelnika wydziału, zastępcy komendanta miejskiego MO, zastępcy komendanta wojewódzkiego MO oraz szefa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Wałbrzychu. W latach 1988–1989 był zastępcą szefa Służby Bezpieczeństwa, zaś od 1989 pełnił funkcję szefa Służby Kadr, Szkolenia i Wychowania MSW. Po przekształceniu MO w policję, 20 maja 1990 objął funkcję komendanta głównego, którą sprawował do 18 czerwca 1991./za wikipedia/

Akt oskarżenia nie obejmuje wszystkich zarzutów, jakie wobec byłego komendanta mają pokrzywdzeni. Część z nich oskarża Leszka L. o pobicie i zastraszanie.

Kiedy rozpocznie się proces,  nie wiadomo. Sąd Rejonowy ze względu na wagę sprawy zwrócił się 10 stycznia do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu o przeniesienie procesu do Sądu Okręgowego w Świdnicy. Decyzji jeszcze nie ma.

Losom internowanych świdnickich działaczy opozycji była poświęcona wystawa „Świdnica13.12.81”, która portal Swidnica24.pl przygotował wspólnie ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury w 35-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Na naszym portalu można przeczytać wspomnienia 11 internowanych oraz obejrzeć relację z wizyty wspomnieniowej w świdnickim Areszcie Śledczym.

/asz/

Poprzedni artykułRoztrwonił 20 tysięcy złotych, a udawał ofiarę rozboju
Następny artykuł„Mała syrenka” w świdnickim teatrze