Strona główna 0_Slider Tupet naciągaczy nie zna granic

Tupet naciągaczy nie zna granic

2

Wykorzystując nazwę łudząco podobną do krajowego rejestru i sprytnie skonstruowane pismo, pełne paragrafów, próbują naciągnąć przedsiębiorców na wpłacenie 295 złotych. Takie wezwanie trafiło również do redakcji Swidnica24.pl. Naciągacze wcześniej próbowali w ten sposób wyciągnąć pieniądze nawet od kancelarii adwokackich.

Wyglądające profesjonalnie pismo przesłała do naszej redakcji firma pod nazwą Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej i Firm, załączając do treści przewodniej blankiet wpłaty na kwotę 295 złotych. Początkujący w biznesie może pomylić tę firmę z CEIDG, czyli Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej, w której rzeczywiście firma musi się znajdować, by móc działać. Ministerstwo Rozwoju ostrzega przed oszustami, bowiem rejestracja w CEIDG jest bezpłatna. Na rynku funkcjonują firmy komercyjne przesyłające przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów. Wpis do tych rejestrów nie upoważnia do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski. Ma on charakter czysto informacyjny czy reklamowy. Podanie przez przedsiębiorców swoich danych takim firmom, a także wniesienie ewentualnych opłat, jest całkowicie dobrowolne.” – czytamy w informacji Ministerstwa Rozwoju.

naciagacze-1

Można się jednak łatwo złapać w pułapkę, bowiem w piśmie CEDGiF nie ma słowa o „dobrowolności”, jest za to trudne słowo – opłata fakultatywna. Oszust jest więc kryty, ale nie do końca. Prawnik z portalu doradztwoprawne.org podpowiada: w przypadku otrzymania wezwania jak w załączonym skanie, należy je zutylizować bez płacenia jakichkolwiek kwot lub rozważyć doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wyłudzenia korzyści majątkowej vide Art. 286. § 1 KK Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

To nie pierwsza taka próba oszustwa. Mutująca firma, z wykorzystaniem wielu adresów, działa na terenie całej Polski. Wcześniej było kilkanaście podobnych tworów, wykorzystujących nazwę podobną do oficjalnej ewidencji. Warto uważać i dokładnie czytać, zanim podejmie się decyzję o wpłacaniu jakichkolwiek pieniędzy.

Portal Swidnica24.pl zgłosi sprawę do prokuratury.

/asz/