Strona główna 0_Slider Świdnicki finał Szlachetnej Paczki

Świdnicki finał Szlachetnej Paczki [FOTO]

0

Radość darczyńców i radość obdarowanych – to największy sukces kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Dziś i jutro do tysięcy rodzin trafią prezenty, które gromadzili koledzy z pracy, szkoły, drużyny harcerskie, kluby sportowe czy wreszcie grupy przyjaciół. W Świdnicy i okolicach obdarowanych zostanie 18 rodzin.

szlachetna-paczka-2016Ideą krakowskiej Fundacji Wiosna jest to, by Szlachetna Paczka docierała do tych, którzy są w bardzo trudnej sytuacji, ale szukają rozwiązań i nie uczynili z sięgania po zasiłki sposobu na życie. – Oni są naszymi bohaterami – z przekonaniem mówią świdniccy wolontariusze. – Wśród naszych rodzin jest np. taka, w której rolę głowy rodziny przejął najstarszy z rodzeństwa 19-latek. Dorabia, naprawia, remontuje, opiekuję się mamą i młodszymi dziećmi. Sam próbuje stworzyć łazienkę, której w domu nie ma. Nie narzeka, nie płacze. Jest bardzo dzielny, chcemy, by ruszył do przodu, dlatego w prezencie rodzina dostanie wannę, rury, kable i wszystko, co jest potrzebne do urządzenia wymarzonej łazienki – opowiada z zapałem Ola Skrobek, liderka świdnickich wolontariuszy. Rodziny zostały wyselekcjonowane bardzo starannie, a pomogły do nich dotrzeć szkoły, ośrodki pomocy społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, fundacje. Historie wraz z listą potrzeb wolontariusze wpisywali na stronę internetowej Szlachetnej Paczki. – Rodziny błyskawicznie były “rezerwowane”, a paczki wspólnymi siłami robiło od kilkunastu do nawet stu osób – dodaje liderka. Włączyły się m.in. dwa szczepy harcerskie – Mrowisko hm. Andrzeja Góralskiego i Dęby hm. Piotra Pamuły, Klub Pływacki Neptun pod wodzą Beaty Górskiej-Agatowskiej i mnóstwo osób, które wolą pozostać anonimowe. Ogromnym wsparciem już po raz trzeci służą wychowankowie Zakładu Poprawczego w Świdnicy. – Bez chłopaków nie dalibyśmy rady nosić paczek. Niektóre są bardzo ciężkie – chwalą wolontariusze, a wychowawca Sławomir Nowicki dodaje, że chłopcy zrobili także zbiórkę  i przekazali na Szlachetną Paczkę 1000 złotych. Oni sami mówią, że to wielka frajda pomagać.

Do potrzebujących dziś i jutro trafią najróżniejsze dary – od lodówki i podjazdu dla wózka, przez meble, sprzęty AGD po drobiazgi jak czapka i szalik. W sztabie, który został utworzony dzięki uprzejmości harcerzy w siedzibie świdnickiego Hufca od rana przy kompletowaniu i rozwożeniu prezentów pracują wolontariusze Szlachetnej Paczki: Daria Zakrocka, Konrad Kluza, Aleksandra Karwala, Aleksandra Skrobek, Monika Olszewska, Alicja Cieplik, Iza Charów, Marta Jaworska, Adrian Nowakowski, Justyna Żygadło, Marcin Śledź, Mateusz Kołodziejski, Miłosz Miśkowiec, Ewa Frankowska, Karolina Zielińska, Marta Piętka i Patrycja Szeliga. Wszyscy do akcji zgłosili się z potrzeby serca.

Agnieszka Szymkiewicz