Strona główna 0_Slider Nie wszystkie oficyny do wyburzenia

Nie wszystkie oficyny do wyburzenia [FOTO]

1

W rozmowie ze Swidnica24.pl na podsumowanie połowy kadencji prezydent Beata Moskal-Słoniewska zapowiedziała wyburzanie oficyn w starej zabudowie miasta. Tymczasem przy ul. Westerplatte dobiega końca remont jednego z takich budynków. – Był w dobrym stanie i jego wyburzenie byłoby niezasadne i niegospodarne – argumentuje Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa UM w Świdnicy.

oficyna-westerplatte-3Budynek przy ul. Westerplatte 37a ma być gotowy do końca stycznia. Jego kompleksowy remont, łącznie z terenem wokół, kosztował 600 tysięcy złotych. Na 40% kosztów miasto otrzyma dotację z Funduszu Dopłat – rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. W oficynie powstaną 4 mieszkania socjalne.

Oficyna przy ul. Westerplatte oraz kilkanaście innych lokali zostało wytypowanych do konkursu o dofinansowanie ze środków z BGK, gdyż w momencie ogłoszenia konkursu były to obiekty wolne – pustostany (bez lokatorów). W konkursie BGK mogły brać udział lokale, w których remont miał spowodować pełne wyposażenie techniczne – toaletę, łazienkę i system centralnego ogrzewania. W części pustostanów istniały przeszkody techniczne (brak pionów, brak wentylacji, słabe stropy), a w części organizacyjne (brak zgody wspólnoty mieszkaniowej na modernizację mieszkania ingerującą w części wspólne – np. wyprowadzenie wentylacji przez strych i dach) – informuje Magdalena Dzwonkowska. – Oficyna przy ul. Westerplatte jest naszą własnością, więc mogliśmy zaprojektować wszystko zgodnie z wymogami. Jest ona dobrze zlokalizowana, ma odrębne wejście od budynku głównego, po przebudowie jest samodzielnym, pełnowartościowym budynkiem ze wspólnym podwórzem z budynkiem głównym, więc wyburzenie takiego obiektu byłoby niezasadne i niegospodarne. Wyburzane będą te oficyny, które są całkowicie wyeksploatowane i ich koszt remontu byłby nieadekwatnie wysoki do możliwego uzyskanego efektu (np. ul. Zygmuntowska 2A i 4A). Na lokale socjalne w Świdnicy  oczekują obecnie 322 rodziny, w tym 57 z listy socjalnej, a 265 z tytułu wyroku eksmisyjnego. Lokale w nowej oficynie chcemy przeznaczyć dla osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej, ekonomicznej i zdrowotnej, oczekujących na lokale socjalne na liście socjalnej.

/opr. red./