Strona główna 0_Slider Koniec gimnazjów. Sejm przegłosował reformę oświaty

Koniec gimnazjów. Sejm przegłosował reformę oświaty

5

Pomysł pochodzącej ze Świebodzic minister edukacji Anny Zalewskiej w roku szkolnym 2017/18 zostanie wprowadzony w życie. Wraca 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum. Likwidowane będą gimnazja.

OTWARCIE BIBLIOTEKI -2016.09.01 - (3)Zdjęcie archiwalne

Za PiS-owską reformą oświaty głosowało 230 posłów, 199 było przeciw, pięciu wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie zgodził się na wnioskowane przez PO, Nowoczesną i PSL odrzucenie projektu ustawy. Odrzucone zostały też poprawki PO i PSL zakładające zachowanie obecnej struktury szkół – informuje PAP.

Nie pomogły protesty Związku Nauczycielstwa Polskiego, rodziców i samorządów. Ustawa trafi jeszcze do Senatu i do prezydenta. Opozycja apeluje do Andrzeja Dudy, by nie składał podpisu. Jeśli stanie się inaczej, reforma będzie wprowadzana w roku szkolnym 2017/18.

Zgodnie z ustawą Prawo oświatowe w miejsce obecnie istniejących szkół powstaną 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe (zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe). Gimnazja zostaną zlikwidowane. Reforma ma się rozpocząć w 2017 r. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum. Od 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym gimnazja nie będą już funkcjonować – podaje PAP.

Jaworzyna Śląska: przedstawiła konkretny plan: uczniowie klas szóstych szkół w Pastuchowie i Starym Jaworowie do klas siódmych będą uczęszczać już w dotychczasowych placówkach. Uczniowie w Jaworzynie Śląskiej do klas 1-4 uczęszczać będą do budynku przy ul. Mickiewicza, natomiast w budynku przy ul. Jana Pawła uczyć będą się uczniowie klas 5, 6, 7 oraz drugiej i trzeciej gimnazjum.

Żarów: W związku z planowaną reformą oświaty Gmina Żarów zamierza przekształcić trzy szkoły podstawowe w szkoły ośmioklasowe – tj. Szkoła Podstawowa w Mrowinach, Szkoła Podstawowa w Imbramowicach oraz Szkoła Podstawowa w Żarowie z włączonym gimnazjum. Odnośnie liczby zwolnień nauczycieli, jesteśmy w trakcie weryfikacji projektów ramowych planów nauczania w stosunku do naszej kadry. Mamy nadzieję, że w 2017 roku unikniemy jakichkolwiek zwolnień – informuje Magdalena Pawlik z UM w Żarowie.

Świebodzice: Obecnie jest przygotowany plan organizacji sieci oświaty na okres przejściowy czyli do momentu wygaszania gimnazjów. Cały czas pracuje zespół ds. reorganizacji oświaty, który stara się tak zaplanować funkcjonowanie placówek, aby żaden nauczyciel nie stracił pracy i tak będzie na pewno w okresie najbliższych dwóch lat. Po wejściu w życie reformy oświaty sieć szkół będzie się kształtować następująco (mówimy o okresie przejściowym, czyli do momentu wygaszenie gimnazjów):

Szkoła Podstawowa nr 2– z oddziałami gimnazjalnymi

Szkoła Podstawowa nr 3 z oddziałami gimnazjalnymi

Szkoła Podstawowa nr 4

Szkoła Podstawowa Integracyjna z oddziałami gimnazjalnymi

Po upływie okresu przejściowego szkoły te staną się szkoła podstawowymi.

Czekamy na kolejne komentarze gmin powiatu świdnickiego.

Strzegom: Wstępnie opracowano koncepcję przeprowadzenia reformy na terenie gminy Strzegom, ale na dzień dzisiejszy nie możemy podać konkretów. Burmistrz Strzegomia poinformował rady pedagogiczne samodzielnych gimnazjów oraz pracowników niepedagogicznych tych szkół, że podjęte będą wszelkie możliwe działania w kierunku zapewnienia miejsc pracy – informuje naczelnik Wydziału Oświaty w UM w Strzegomiu – Urszula Podsiadły-Szubert.

Świdnica: To zbyt trudny temat, bez decyzji wykonawczych, których jeszcze nie otrzymaliśmy, nie jesteśmy niestety w stanie, na dzień dzisiejszy, podać Państwu szczegółowych informacji. Po przygotowaniu planu organizacji placówek oświatowych w mieście niezwłocznie poinformujemy media o decyzji prezydent miasta. Wcześniej jednak projekt zostanie skonsultowany ze środowiskiem nauczycielskim, dyrektorami placówek i związkami zawodowymi. Dziś też trudno oszacować liczbę osób, które w wyniku reformy stracą pracę. Z pewnością, według wstępnych wyliczeń, przestanie istnieć ok. 20 etatów nauczycielskich – mówi Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa UM w Świdnicy.

/red./

Poprzedni artykułŚwiąteczny koncert dla niemowlaków
Następny artykułNazwą rondo w Strzegomiu