Strona główna 0_Slider Gmina Marcinowice z herbem

Gmina Marcinowice z herbem

1

Nawiązuje do historii i spełnia surowe heraldyczne wymagania. Gmina Marcinowice od dzisiaj ma herb, decyzja o jego przyjęciu zapadła podczas sesji Rady Gminy.

marcinowice_z_herbemHerb gminy Marcinowice przedstawia w polu zielonym od czoła złoty monogram AR, a od podstawy srebrny krzyż pokutny. Przypomina fakt, że większościowym historycznym właścicielem ziemskim na terenie gminy był klasztor kanoników regularnych Najświętszej Maryi Panny (augustianów), który jako swojego symbolu używał monogramu AR. Klasztor ten początkowo miał swoją siedzibę na Ślęży, następnie zaś na wrocławskim Piasku, gdzie w latach 1334-1425 wzniesiona została stojąca do dzisiaj gotycka świątynia.

Projekty herbu i pozostałych symboli (flaga oraz pieczęci) zostały wykonane na zlecenie gminy Marcinowice przez doświadczonego heraldyka Roberta Fidurę przy współpracy heraldykiem i grafikiem Kamilem Wójcikowskim.  Projekty uzyskały pozytywną opinię Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  na podstawie uchwały Komisji Heraldycznej.

/opr. red./