Dla jednych tego dnia po prostu nie było Teleranka, innym zawaliło się życie. Kilkadziesiąt osób ze Świdnicy trafiło do więzień, wielu złamano kariery i zmuszono do emigracji. Dzisiaj mija 35-ta rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Swidnica24.pl i Świdnicki Ośrodek Kultury zapraszają na spotkanie z przeszłością i jej bohaterami.
Zdjęcie z manifestacji, zorganizowanej w stanie wojennym na świdnickim Rynku. Z archiwum Tadeusza Grabowskiego.
13 grudnia 2016 roku w Galerii Fotografii w Świdnicy zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Świdnica 13.12.81”. Będzie to ekspozycja niecodzienna. Złożą się na nią wspomnienia świdnickich opozycjonistów, internowanych w stanie wojennym. Ich fragmenty znajdą się na specjalnych planszach, całość będzie można przeczytać na portalu Swidnica24.pl.
Na wystawie znajdą się także niezwykle cenne pamiątki z tamtego okresu – zdjęcia, rysunki, znaczki, a nawet więzienna koszula, podpisana przez osadzonych. 13 grudnia 2016 roku będzie można spotkać tych, którym 35 lat temu totalitarna władza łamała życiorysy – pozbawiała wolności, pracy, zmuszała do emigracji. Wystawę uzupełni prezentacja nagrania, zrealizowanego 12 grudnia 2016 roku podczas wspomnieniowej wizyty kilku dawnych opozycjonistów w świdnickim Areszcie Śledczym. Wystawę będzie można oglądać do 13 stycznia 2016 roku.
„Świdnica13.12.81”
Galeria Fotografii, Rynek 44 w Świdnicy
13 grudnia 2016
godz. 17.00
Wstęp wolny.