Strona główna 0_Slider Od 43 lat wydają Rocznik Świdnicki

Od 43 lat wydają Rocznik Świdnicki

0

Jest jednym z najcenniejszych dla współczesnej historii Świdnicy wydawnictw, a wyróżnia je wysoka kultura słowa i fachowość. Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej wydało  43 tom „Rocznika Świdnickiego”.

rocznik-swidnicki-2015Od 1973 r. zaczęto wydawać „Rocznik Świdnicki”. Zamieszczane w nim artykuły poświęcono historii oraz aktualnym problemom miasta i regionu, zakładom pracy, szkołom, sylwetkom ciekawych ludzi. „Rocznik” przekazywany jest wszystkim bibliotekom naukowym w kraju, figuruje w wykazach tego typu wydawnictw zarówno zachodnioeuropejskich, jak i amerykańskich. Franciszek Jarzyna, przewodniczący pierwszego kolegium redakcyjnego,opracował szczegółową  Kronikę miasta Świdnicy, obejmującą lata 1945-1975, która stanowi do dziś podstawowe źródło wiedzy o tamtym okresie. Kontynuacją tego dzieła stały się roczne kroniki miasta publikowane w każdym tomie „Rocznika Świdnickiego” – opisuje w notatce dla Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej, filii w Świdnicy, Agnieszka Nawrocka i Katarzyna Giedrys-Woźny.

W Roczniku Świdnickim 2015 znalazły się artykuły dotyczące historii świdnickiej Szkoły Muzycznej i kamienicy „Pod Złotym Gryfem”, nie zabrakło ciekawych opracowań z całego powiatu, a wśród nich „Wspomnień z Mrowin”. Rocznik uzupełnia kronika najważniejszych i najciekawszych wydarzeń z 2015 roku, zamieszczono również aktualne dane statystyczne.

Komitet redakcyjny tworzą Wiesław Rośkowicz, Mariusz Barcicki, Krystyna Bartela, Stanisław Kotełko, Małgorzata Szwedo. Opracowaniem redakcyjnym zajęła się Anna Rudnicka. Rocznik został wydany w dzięki wsparciu Miasta Świdnica i Powiatu Świdnickiego, a jest dostępny w Księgarni Eureka, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Informacji Turystycznej. Nakład to 400 egzemplarzy.

/red./

Poprzedni artykułPotrącił staruszkę
Następny artykułZatrzymał się i uderzył kierowcę [VIDEO]