Strona główna 0_Slider Norwegowie zachwyceni renowacją enklawy Kościoła Pokoju

Norwegowie zachwyceni renowacją enklawy Kościoła Pokoju [FOTO]

0

– Jestem zachwycony wyglądem budynków, ale szczególne wrażenie zrobiła na mnie troska, jaką otoczono wspaniałe archiwum Kościoła Pokoju w Świdnicy – podkreślał Terje Damman, gubernator Okręgu Vest-Agder w Norwegii. W enklawie świdnickiego zabytku z listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO od 2014 roku trwa realizacja jednego z największych projektów odnowy, współfinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

norwegowie-w-kosciele-pokoju-2016-11-13-1Z lewej Terje Damman, gubernator Okręgu Vest-Agder, z prawej biskup Waldemar Pytel

– Projekt miał się zakończyć w kwietniu tego roku, ale potrwa do 2017, z czego bardzo się cieszymy – stwierdziła  Monika Przeniosło, jedna z koordynatorek. Powód radości jest jeden – wszystkie zaplanowane prace zostały zrealizowane  tak dobrze, że fundusz zwiększył się o 3,6 miliona złotych. A jest to ogromne przedsięwzięcie, które sięga w sumie 17, 747 miliona złotych, z czego 14,9 miliona to dotacja norweska. W zgromadzeniu wkładu własnego parafię ewangelicką wsparło Miasto Świdnica.

Dzięki tym środkom, pozyskanym przez parafię ewangelicko-augsburską w Świdnicy,  już udało się odrestaurować imponujące organy symfoniczne, które milczały 20 lat. Renowację przeszły także empory przy organach. Odnowiony został zabytkowy mur o długości kilometra, który otacza plac Pokoju wraz z  mauzoleami. Po latach oczekiwania nareszcie jest miejsce na liczące ponad 350 lat kompletne archiwum Kościoła Pokoju, co jest ewenementem na skale światową. Nowoczesna biblioteka powstała w budynku dawnej plebanii, tu również będzie się mieścił Dolnośląski Instytut Ewangelicki.

norwegowie-w-kosciele-pokoju-2016-11-13-2 Dzięki dodatkowym środkom udało się włączyć dzwonnicę, a także dalsze prace w kościele i przy renowacji cmentarza – wyliczała podczas dzisiejszej konferencji z udziałem norweskich gości  Monika Przeniosło. Finał planowany jest na kwiecień, ale to nie koniec prac. Niedawno parafia pozyskała 2 miliony złotych dotacji ze środków unijnych na budowę oświetlenia, ścieżek i dalsza renowacje cmentarza.

Warto dodać, że udział Norwegów nie ogranicza się tylko do przekazania środków, partnerstwo w projekcie. Parafia pozyskała dwóch partnerów, którzy wsparli działania renowacyjne wiedzą i doświadczeniem. Okręg Vest ma pod swoją opieką bibliotekę z cennymi zbiorami i pomagał przy konserwacji świdnickiego księgozbioru. Natomiast miasto Levanger słynie z 300 zabytkowych drewnianych domów i dysponuje specjalistami w zakresie ochrony drewna. Eksperci pomagali radą przy pracach w Świdnicy.

Dzisiaj Monika Przeniosło dosłownie zasypała gości pomysłami na kolejne, wspólne działania. Wśród propozycji była pomoc konserwatorska dla zabytkowych obiektów drewnianych w Norwegii, przygotowanie wspólnych przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych. Gubernator Damman zapewnił, że choć teraz nie może składać żadnych deklaracji, chętnie o planach porozmawia ze swoimi współpracownikami, a niewykluczone, że pomyśli o włączeniu do projektów kulturalnych partnerskiego regionu z Estonii.

– To biblijne słowa – stwierdził biskup Waldemar Pytel. – Dziś zasialiśmy ziarno i mam wielką nadzieję, że będą z niego obfite plony.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia Anna Pawłowska i archiwum Parafii Ewangelicko-Augsburskiej

Poprzedni artykułBezpłatne warsztaty dla przedsiębiorczych
Następny artykułJak sięgnąć po unijne pieniądze?