Strona główna 0_Slider Najlepszy polski „krótki metraż” na festiwalu Spektrum w Świdnicy

Najlepszy polski „krótki metraż” na festiwalu Spektrum w Świdnicy

0

W programie tegorocznej edycji Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM, który rozpocznie się 9 listopada, znalazła się nowa i ważna pozycja. Jest nią konkurs polskich filmów krótkometrażowych. W konkursie znalazło się jedenaście tytułów, które zdobyły w tym roku wiele prestiżowych nagród branżowych. W większości z nich zobaczyć będzie można gwiazdy polskiego kina, m.in.: Janusza Chabiora, Roberta Więckiewicza, Mariana Dziędziela i Julię Kijowską.

niestrudzenie-wedrowcyKadr z filmu „Niestrudzeni wędrowcy”

Rok 2016 zapisze się w historii polskiej klimatografii jako rok wybitnych filmów krótkometrażowych. Idąc tym tropem postanowiliśmy dodać do tegorocznego programu imprezy nową pozycję, czyli konkurs dla tej właśnie kategorii obrazów filmowych – tłumaczy dyrektor artystyczny festiwalu SPEKTRUM, Lech Moliński, i dodaje – Zgodnie z nazwą naszego festiwalu w prezentowanych tytułach znajdziemy całe spektrum gatunków i emocji, od wciągającego dramatu psychologicznego „Adaptacja” przez świetną komedię obyczajową „Niestrudzeni Wędrowcy”, sci-fi z motywem robotyki „Konstruktor” i trzymający w napięciu thriller „NDR” .

czarnowidzka„Czarnowidzka”

Co godne uwagi, na występ w wyświetlanych w Świdnicy produkcjach zdecydowało się wielu znanych i cenionych aktorów. W „Romantiku” publiczność będzie miała okazję zobaczyć gwiazdy dużego ekranu, Roberta Więckiewicza („W ciemności”, „Pod Mocnym Aniołem”) i Justynę Wasilewską („Małe stłuczki”), w „Ciepło-zimno” zagrała znana z „Bejbi blues”, Magdalena Berus, zaś Julia Kijowska („Zjednoczone Stany Miłości”, „Drogówka”) zaprezentowała się ze znakomitej strony w „Lokatorkach”. Rewelacyjną rolę wykreował też Janusz Chabior („Służby specjalne”, „Symetria”), który zagrał postać pierwszoplanową w „Hyclu” oraz otrzymał barwny epizod w „Czarnowidzce”. W tym drugim filmie na planie towarzyszyła mu Gabriela Muskała („Wymyk, „Wołyń”), a w „Hyclu” Marian Dziędziel („Wesele”, „Dom Zły”). Aleksandrę Hamkało („Big Love”, „Ziarno prawdy”) oraz Marka Bukowskiego („Uwikłanie”, „Pożegnanie z Anną”) znajdziemy w obsadzie „Konstruktora”, natomiast Katarzynę Kwiatkowską („Dzień kobiet”) w „Niestrudzonych Wędrowcach”.

Wiele z wymienionych filmów zostało nagrodzonych na prestiżowych festiwalach filmowych. Z pewnością najważniejszą z nich jest Studencki Oscar przyznany „Lokatorkom” w kategorii filmów zagranicznych. „Romantik” został wyróżniony na Festiwalu w Gdyni, w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, „Ciepło-zimno” zostało wyróżnione na warszawskim festiwalu „Łodzią po Wiśle” oraz zdobyło Grand Prix na Solanin Film Festival., a film „Niestrudzeni wędrowcy” sięgnął po nagrodę na Festiwalu w Gdyni w kategorii Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych. „Hycel” ma na swoim koncie nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego, 2016 Providence (Rhode Island International Film Festival) oraz Nagrodę im. Ewy Kamirskiej dla najlepszego filmu w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Fabularnych na Festiwalu w Gdyni, „NDR”otrzymał Wyróżnienie Pozaregulaminowe Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” i Nagrodę Specjalną Multimedia Polska w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Fabularnych w Gdynii.

Pełen program konkursu filmów krótkometrażowych prezentuje się następująco:

11 listopada, 13:00, Blok I: „Niestrudzeni wędrowcy” (30 min.); „Szczękościsk” (31 min.); „Adaptacja” (20 min.); „Świetne wieści” (18 min.) + spotkanie

12 listopada, 14:00, Blok II: „Czarnowidzka”, 26′; „Ciepło-zimno”, 31′; „Romantik”, 21′; „Hycel”, 32′ + spotkanie

12 listopada, 21:30, Blok III: „Konstruktor”, 20′; „Lokatorki”, 30′; „NDR”, 28′ + spotkanie

Zwycięski film wybierze publiczność festiwalu. Laureat otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez Olech Glass Studio.

Bilety na poszczególne bloki są dostępne w cenie 5 zł. Więcej informacji na www.spektrumfestiwal.pl

Kamil Downarowicz

Poprzedni artykułCzyj to psiak?
Następny artykułNielegalna fabryka tytoniu zlikwidowana