Strona główna Kultura Lary i Penaty: Podsumowanie projektów artystycznych

Lary i Penaty: Podsumowanie projektów artystycznych

0

Rezydencje artystyczne to obecnie jedna z najbardziej komfortowych form pracy artystycznej. Jak w praktyce wygląda realizacja projektów rezydencyjnych zaprezentujemy podczas wydarzenia podsumowującego dwuletnią współpracę Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro z organizacjami pozarządowymi z Wrocławia i Dolnego Śląska. Na 19 listopada w Barbarze we Wrocławiu zaplanowano prezentację trzech wybranych projektów rezydencyjnych (są wśród nich projekty realizowane w Świdnicy) i spotkanie z ich koordynatorami, organizatorami oraz artystami-rezydentami.

bachara rezydencja artystycznaJednym z rezydentów w Świdnicy był skrzypek Robert Bachara. Na zdjęciu koncert na balkonie teatru.

W latach 2015-2016, działający w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 Program A-i-R Wro przeprowadził trzy edycje konkursów na realizację rezydencji artystycznych dla organizacji pozarządowych z Wrocławia i Dolnego Śląska. Podczas spotkania 19 listopada, o realizacji i efektach zwycięskich projektów opowiedzą osoby bezpośrednio zaangażowane w ich prowadzenie.

Rezydencje artystyczne, czyli sztuka zadomawiania się

Pobyty rezydencyjne skoncentrowane są głównie na działaniach twórczych – kwestie finansowe (utrzymanie artysty) czy mieszkaniowe schodzą dzięki instytucjonalnej opiece, na dalszy plan. Nawet stale obecny w życiu wielu artystów (funkcjonujących w realiach „projektariatu”) przymus wytwarzania konkretnego i wymiernego efektu działań nie jest tu obowiązkowy. Rezydencja to głównie proces – poznawania, badania, doświadczania czy zadomawiania się w konkretnym miejscu i czasie.

To właśnie ten proces będzie punktem wyjścia do dyskusji podczas sobotniego spotkania. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy między innymi o wykorzystywaniu potencjału nowego miejsca i współdziałaniu artystów-rezydentów z lokalnymi społecznościami. Poruszymy też temat przeciwności i problemów, jakie mogą pojawić się podczas prowadzenia rezydencji artystycznych. O swoich doświadczeniach opowiedzą zarówno artyści goszczeni na rezydencjach, jak i organizatorzy oraz koordynatorzy poszczególnych projektów.

Skąd „Lary i Penaty”?

Artyści-rezydenci wchodzili w wielowarstwowe relacje z nowym miejscem działań i z goszczącymi ich organizacjami. Niczym mitologiczne lary i penaty, bóstwa strzegące dobytku, domów, ulic, pól i całych miast – dostali pod opiekę przestrzeń, której starali się nadać, przywrócić, zburzyć czy „odczarować” dotychczasowy wizerunek. Artyści i koordynatorzy współpracujący z A-i-R Wro, poznając siebie nawzajem, mieli okazję przygotować projekty dedykowane dla lokalnych społeczności, często na nowo odkrywając potencjał, jaki jest ukryty w naszym regionie.

Od 16 do 22 listopada w Barbarze będzie można oglądać wystawę w ramach projektu „Lary i Penaty. Miejsce jako oś działań artystycznych”. Więcej szczegółów można znaleźć pod tym linkiem.

PROGRAM
CZĘŚĆ I: 13:00 – 15:30 – PREZENTACJE PROJEKTÓW I SPOTKANIA Z ARTYSTAMI ORAZ ORGANIZATORAMI
13:00 – 13:10 – wprowadzenie –Program A-i-R Wro
13:10 – 13:50 – projekt „Duety” / Fundacja Teatr Bezdomny: spotkanie z Marią Ziębą (koordynatorka projektu) i Karoliną Wycisk (artystka-rezydentka) + prezentacja projektu multimedialnego „CO2” autorstwa Marka Straszaka, Agaty Elsner oraz Sławomira Slime Jeśko.)
Prowadzenie: Stanisław Abramik
14:00 – 14:40 – projekt „DADA-baba” / Fundacja h/2: spotkanie z Aleksandrą Bełz-Rajtak (artystka-rezydentka) i Karoliną Włodek (artystka i koordynatorka) + prezentacja efektów rezydencji
Prowadzenie: Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka
14:50 – 15:30 – projekt „BACH!” / Parafia Ewangelicko-Augsburska: spotkanie z Michaliną Wojaczek (koordynatorka) + pokaz filmu z występem Roberta Bachary (artysta-rezydent)
Prowadzenie: Stanisław Abramik
PRZERWA
CZĘŚĆ II: 16:00 – 17:30 PANEL DYSKUSYJNY – WSPÓŁPRACA MIĘDZYSEKTOROWA W RAMACH KONKURSU NA REALIZACJĘ REZYDENCJI ARTYSTYCZNYCH
Rozmowa z przedstawicielami organizacji partnerskich:
artysta: Nina Adelajda Olczak (projekt „Rewizyta”) + kurator: Lech Moliński (projekt „Drogi do domu”) + organizator: Katarzyna Szumska (projekt „Zrozumieć świat. Proces/codzienność”) + koordynatorzy: Anna Bieliz i Krzysztof Bielaszka (Program A-i-R Wro)
Prowadzenie: Stanisław Abramik

Projekt jest częścią podsumowania dwuletniej współpracy międzysektorowej pomiędzy A-i-R Wro a NGO i spółdzielniami socjalnymi z Wrocławia i Dolnego Śląska. Program A-i-R Wro dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CO? PREZENTACJA PROJEKTÓW I PANEL DYSKUSYJNY / Lary i Penaty. Miejsce jako oś działań artystycznych
GDZIE? Barbara, ul. Świdnicka 8c, Wrocłąw
KIEDY? 19.11.2016
Wstęp wolny

lary_i_penaty_grafika_www

Poprzedni artykułOstatni wyjazd piłkarzy: Unia Bardo – Polonia-Stal Świdnica (relacja live)
Następny artykułCysterny ze Świdnicy na ciężarówkach przez Arabię Saudyjską