Strona główna 0_Slider Kamienice wypiękniały

Kamienice wypiękniały [FOTO]

6

Prawie 1,5 miliona złotych zostało przeznaczone z budżetu miasta w tym roku na remonty i renowacje obiektów zabytkowych. Najwięcej pieniędzy trafiło do wspólnot mieszkaniowych, które podjęły się kosztowanego zadania odnawiania kamienic w centrum miasta.

ul-pulaskiego-69-69a-po-remoncieCo roku coraz więcej wspólnot decyduje się na remonty dachów i elewacji, pochłaniających często po kilkaset tysięcy złotych. Najwyższe dotacje z budżetu miasta w tym roku przypadły na remont kamienicy przy placu św. Małgorzaty 22 – 195 tysięcy złotych, przy ulicy Grodzkiej 16-18 – 108,9 tysięcy złotych i przy ulicy Pułaskiego 69-69A – 100,8 tysięcy złotych.

Część remontów, jak np. przy ul. Długiej 1, prowadzona jest etapami. Świdnickie centrum obfituje w dużych rozmiarów kamienice, które przez dziesięciolecia nie były odnawiane i udźwigniecie całego remontu w wielu przypadkach nie jest możliwe. Dzisiaj efekt determinacji mieszkańców widać już nie tylko w Rynku. Pięknieje ulica Grodzka, Pułaskiego, Długa. Coraz częściej remonty obejmują nie tylko fasady, ale także tylne elewacje. Warto dodać, że wsparcie miasta dotyczy także drobniejszych prac, jak wymiana stolarki okiennej czy okna wystawowego. Warunek jest jeden – obiekt musi znajdować się w rejestrze zabytków.

Część remontów z tegorocznej puli dotacji jeszcze trwa, niektóre czekają na rozpoczęcie. Wiadomo z całą pewnością, że są kolejni chętni do odnawiania kamienic. Dotacje na przygotowanie dokumentacji i projektów otrzymało 5 wspólnot – z ulic Grodzkiej, Świętokrzyskiej, Rynku i Kościelnej.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Ulica Grodzka 10 przed i po remoncie:

Ulica Grodzka 16-18 przed i po remoncie:

Ul. Pułaskiego 69-69A przed i po remoncie:

Poprzedni artykułNowa komendantka w Żarowie
Następny artykułWolontariusze PCK dla najmłodszych