Strona główna 0_Slider Halina Aszkiełowicz-Wojno „Zasłużoną dla Miasta Świdnicy”

Halina Aszkiełowicz-Wojno „Zasłużoną dla Miasta Świdnicy” [FOTO]

0

Do bardzo miłej uroczystości doszło dziś w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy. Podczas XXV sesji Rady Miejskiej w Świdnicy tytułem „Zasłużonej dla Miasta Świdnicy” uhonorowana został znakomita siatkarka Halina Aszkiełowicz-Wojno, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich z Meksyku.

csc_1635

Do największych sukcesów utytułowanej siatkarki należy zaliczyć właśnie brąz podczas Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku. Zawodniczka sięgnęła także po srebro Mistrzostwa Europy w Turcji (1967 rok) i brąz Mistrzostw Europy we Włoszech (1971 rok). Halina Aszkiełowicz-Wojno rozegrała w biało-czerwonych barwach łącznie 177 spotkań, w tym 138 oficjalnych. Urodziła się w Słupsku i była wychowanką miejscowych Czarnych. W latach 1963-1972 występowała w świdnickiej Polonii. To był piękny czas dla świdnickiej siatkówki. W sezonie 1963/1964 biało-zielone zadebiutowały w I lidze, zawodniczka sięgnęła też ze świdnicką drużyną po dwa złote medale Mistrzostw Polski juniorek w latach 1964 i 1965. Później olimpijka reprezentowała jeszcze Odrę Wrocław i włoskie ekipy: Salora Bergamo i Volley Potentino. Jest drugą siatkarką świdnickiej Polonii wyróżnioną przez władze miasta. Wcześniej tytuł Honorowego Obywatela Miasta otrzymała Dorota Świeniewicz.

Była siatkarka Polonii była dziś bardzo wzruszona. – To dla mnie niezwykłe przeżycie, jestem bardzo wzruszona. Myślałam, że po tylu latach Świdnica już o mnie zapomniała, ale tak nie jest. Dziękują bardzo. Wiem, że w Polonii trenuje wiele utalentowanych dziewcząt. To grupa około 160 osób, jestem przekonana, że wśród nich są przyszłe mistrzynie i olimpijki – wyznała tuż po odebraniu tytułu „Zasłużonej dla Miasta Świdnicy” szczęśliwa Halina Aszkiełowicz-Wojno. Z inicjatywą uhonorowania znakomitej zawodniczki wyszedł klub Polonia Świdnica.

/Mateusz Dzień vel Rakoczy, [email protected]/

Poprzedni artykuł„Żydzi z prowincji”. Spotkanie z autorką książki
Następny artykułPlatforma w Świdnicy szybko się nie pozbiera?