Strona główna 0_Slider Będzie basen kryty w Witoszowie Dolnym

Będzie basen kryty w Witoszowie Dolnym

22

Po Żarowie i Świebodzicach gmina Świdnica będzie trzecią w powiecie świdnickim, która będzie się mogła pochwalić nowoczesnym krytym basenem. Obiekt jest jedną ze składowych wartej ponad 16 milionów złotych inwestycji, która zostanie zrealizowana przy Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. Inwestycja ma być gotowa w połowie 2018 roku.

szkola-w-witoszowie-2016-11-17-12– Plany mamy gotowe od 2014 roku, jest projekt zrobiony przez pracownię, która pracowała dla kompleksu w Białce Tatrzańskiej, ale nie chcieliśmy nikomu robić nadziei, dopóki nie będziemy mieli pewności, ze są pieniądze. I są pieniądze! – radości nie kryje wójt Teresa Mazurek. Dzisiaj, przy udziale radnych, pracowników urzędu i dyrektorów gminnych szkół, lider Aglomeracji Wałbrzyskiej Roman Szełemej przekazał dokumenty, na mocy których gmina dostanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 6 313 598,57 zł dofinansowania do zadania, które w sumie będzie kosztowało 16 883 190,72 złotego. Prezydent Wałbrzycha chwalił gminę za znakomite przygotowanie wniosku, który okazał się najlepszy z sześciu złożonych w konkursie na środki w rozbudowę bazy oświatowej.

Przy Gimnazjum w Witoszowie do połowy 2018 roku zostaną wybudowane dwie dodatkowe pracownie, matematyczna i przyrodnicza, boisko wielofunkcyjne i basen kryty. Ten ostatni obiekt ma się składać z trzech torów do nauki pływania, trzech do pływania i części rekreacyjnej. Osobno gmina zapłaci za saunarium. Basen będzie dostępny przede wszystkim dla wszystkich uczniów z gminy Świdnica, których jest ponad 1,5 tysiąca. Popołudniami i w weekendy popływać będą mogli wszyscy chętni. Prace, zdaniem wójt Mazurek, powinny pójść błyskawicznie. 9 listopada otwarto oferty w przetargu na wykonanie inwestycji. Zgłosiło się czterech chętnych, wkrótce ma zostać wybrany wykonawca.

Teresa Mazurek zapewnia, że nie obawia się reformy oświatowej. – Nie boję się, że obiekt będzie stał pusty. Zarówno Gimnazjum, jak i Szkoła Podstawowa w Witoszowie mają bardzo dobre wyniki w nauczaniu, baza jest już w tej chwili bardzo dobra (m.in. jest sala sportowa ze ścianką wspinaczkową), a gdy przybędzie basen i boisko, to już zyskamy wszystko, o czym można marzyć. Jestem pewna, że wielu rodziców po zmianach w systemie edukacji wybierze właśnie Witoszów na miejsce nauki swoich dzieci.

Gmina na dotacji z AW nie zakończyła starań o pozyskanie środków pozabudżetowych. Trwają starania o kolejne ok. 5 milionów dofinansowania na inwestycję w Witoszowie.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Anna Pawłowska

Poprzedni artykułŚwidniccy nauczyciele na egzotycznej wyspie
Następny artykułW niedzielę jubileuszowy 50. trening biegowy