Strona główna 0_Slider 500 lat Reformacji: Dolnośląscy politycy doceniają ewangelików

500 lat Reformacji: Dolnośląscy politycy doceniają ewangelików

0

Polskiego Sejmu nie było stać na to, by docenić niezwykle ważną datę dla Kościoła Ewangelickiego. Ponad podziały umieli się wznieść politycy dolnośląscy. W miniony piątek Sejmik Województwa uchwalił rok 2017 rokiem Pamięci o Reformacji. – Ten gest bardzo wzruszył ewangelików – mówi Swidnica24.pl Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

ewangelicyPropozycja, by rok 2017 był Rokiem Pamięci o Reformacji w całej Polsce, złożona pzrez posłankę PSL Urszulę Pasławską, nie wyszła poza sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu, mimo że pod projektem podpisali się także posłowie PiS-u. Komisja, kierowana przez Elżbiete Kruk, zadecydowała, że 2017 będzie Rokiem Rzeki Wisły, Josepha Conrada-Korzeniowskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego i  św. Brata Alberta.

Samorządowcy z Dolnego Śląska docenili wagę rocznicy, jaką jest 500 lat Reformacji. W miniony piątek uchwała o ustanowieniu Roku Pamięci o Reformacji przez radnych Sejmiku została przyjęta niemal jednogłośnie: tylko dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Jakie jest znaczenie tej uchwały dla Dolnego Śląska?

Bp Waldemar Pytel – Myślę, że jest to ważna uchwała dla ewangelików mieszkających na Dolnym Śląsku. Jest nas około 5 tysięcy, a więc garstka w stosunku do większości katolickiej. Wierni przyjęli decyzję Sejmiku bardzo pozytywnie i czują, że są częścią tego społeczeństwa, częścią Dolnego Śląska, że wkład w rozwój tego regionu jest dostrzegany i szanowany. Otrzymaliśmy wyraźny sygnał Sejmiku, że każdy bez względu na to, jakie reprezentuje poglądy czy wyznanie, ma tutaj swoje miejsce. To, co jeszcze zostało podkreślone: różnorodność i kulturowa, i religijna, a ona zawsze była ważna na Dolnym Śląsku, była także wyznacznikiem w stosunku do innych województw.  Oczywiście jest to uchwała symboliczna, jednak doskonale wiemy, że symbole również odgrywają bardzo ważną rolę i za to Sejmikowi jestem ogromnie wdzięczny.

Co Kościół planuje na ten rok?

Kościół planuje wiele uroczystości, począwszy od centralnych w Warszawie, poprzez diecezjalne i parafialne. Zależy mi na tym jako zwierzchnikowi diecezji, co też przekazałem duchownym i wiernym, żeby to nie była taka noc sylwestrowa, czyli fajerwerki, szaleństwa i na drugi dzień ból głowy, ale przede wszystkim, aby to było zastanowienie się nad swoją tożsamością. Proszę zauważyć, że my mówimy nie 500-lecie  a 500 lat Reformacji. Nie chcemy świętować jednego zdarzenia, ale wszystkie lata, bo Kościół jest ciągle w drodze, jest Kościołem żyjącym, choć oczywiście czerpiącym swoje żywotne soki z przeszłości. W takim momencie warto sobie odpowiedzieć na pytania, w którym punkcie się znajduję, co oznacza dla mnie być ewangelikiem, luteraninem – to jest ta podstawowa kwestia. Oczywiście różnorodne wydarzenia również będą. Ogromnego zaszczytu dostąpił Wrocław, który,  jest jednym z europejskich miast Reformacji. We Wrocławiu zostaną zorganizowane główne uroczystości diecezjalne, między 11 a 14 maja 2017 roku, włącznie z punktem kulminacyjnym, jakim będzie nabożeństwo jubileuszowe, odprawione 14 maja w pierwszym ewangelickim kościele Marii Magdaleny, który w tej chwili nie należy do ewangelików, ale dzięki uprzejmości obecnych gospodarzy tam będziemy mieli możliwość się modlić. Przez cały rok planujemy wiele koncertów w Narodowym Forum Muzyki, pod koniec 2017 zostanie zaprezentowana wystawa Łukasza Kranacha w Muzeum Narodowym, co z całą pewnością będzie wydarzeniem o skali europejskiej. Odsłonimy także po renowacji tablicę pierwszego reformatora Wrocławia ks. Jana Hessa, a jest to słynna, stuletnia pamiątka, którą zniszczono usuwając z twarzy duchownego oczy. Przygotowujemy jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie, mianowicie pod Złotoryją odtworzymy kościół leśny, gdzie w trakcie kontrreformacji ewangelicy odprawiali swoje nabożeństwa. Znaleźliśmy obelisk, tzw. dąb chrzścielny, który obecnie poddawany jest restauracji. I tam właśnie we wrześniu 2017 zostanie odprawione duże, międzynarodowe nabożeństwo.

Co w Świdnicy?

Parafia w Świdnicy również przygotowuje się do obchodów. Przygotowujemy bardzo ciekawą wystawę zewnętrzną, dotyczącą Reformacji. Najważniejszym wydarzeniem będzie natomiast nabożeństwo w 360-tą rocznicę pierwszego nabożeństwa w Kościele Pokoju.

Jakie znaczenie Reformacja miała  dla naszego regionu, dla Świdnicy?

Zmieniła oblicze Śląska, Świdnicy. To wynika  z zasad, wyznawanych przez ewangelików, czyli rzetelnej, uczciwej, solidnej pracy u podstaw. Przynieśli ze sobą odpowiedzialność jednostki za swoje postępowanie. Nie było zrzucania tej odpowiedzialności na ogół. To ja za siebie jestem odpowiedzialny przed Bogiem.   Proszę spojrzeć na spuściznę, wspaniałe obiekty, budowle, ale także dowody na ogromną dobroczynność i wspieranie dzieci, ubogich. Ile było zakładów diakonackich, szpitali, szkół! Postawienie na rozwój piśmiennictwa, wykształcenie – to było szalenie ważne. Pierwszą rzeczą, którą wolno było parafii wybudować, gdy kontrreformacja zelżała, było gimnazjum. Chodziło o w pierwszej kolejności o wykształcenie młodego pokolenia. Reformacja wprowadziła języki narodowe, na które tłumaczono Biblię. Rozwój piśmiennictwa i wzrost poziomu wykształcenia zapoczątkował całą reakcję łańcuchową, pobudzającą rozwój regionu. Pamiętajmy, że Świdnica przez wiele lat była miastem, w którym większość stanowili ewangelicy, ale  każde wyznanie znajdowało swoje miejsce. Większość ewangelicka bardzo mocno dbała o mniejszości i myślę, że to jest znakomity przykład dla teraźniejszości.

Rozmawiała Agnieszka Szymkiewicz

***

Reformacja była ruchem religijnym, zapoczątkowanym przez Marcina Lutra w XVI wieku. Jej celem była odnowa chrześcijaństwa. Reformacja była reakcją na negatywne zjawiska w katolickiej hierarchii kościelnej. Luteranizm – 1517, jego twórcą był Marcin Luter, za jedyną podstawę przyjęto Pismo Święte, dwa sakramenty (komunia, chrzest), głośne czytanie Biblii, śpiewanie psalmów, Kościół instytucją tanią, liturgia w języku narodowym, komunia pod dwiema postaciami (chleb i wino). Zanegował nieomylność papieża, sakrament spowiedzi oraz płatne odpusty (co przysporzyło mu wielu potężnych przeciwników w postaci np. Inkwizycji). Zniósł również celibat. /za wikipedią/

Poprzedni artykułOrzeł ustrzelony dwukrotnie
Następny artykułMieszkańcy pomogli złapać wandali