Strona główna 0_Slider Świdniccy nauczyciele będą pikietować we Wrocławiu

Świdniccy nauczyciele będą pikietować we Wrocławiu

15

Około 20 świdnickich nauczycieli weźmie udział w poniedziałkowej pikiecie pod Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu – dowiedzieliśmy się w miejskim oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego. Protest jest częścią ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez ZNP.

Na pikietach zorganizowanych przed urzędami wojewódzkimi w całej Polsce związek chce zgromadzić około 25 tysięcy nauczycieli. W ten sposób  protestuje przeciw planowanej reformie edukacji, która spowoduje chaos i zwolnienia w oświacie. Wg ZNP proponowana reforma ustroju szkolnego zburzy wszystkie struktury systemu tworzone przez wiele lat i w krótkim czasie dotknie wszystkich poziomów edukacyjnych. Będzie niezwykle kosztowna, a koszty te w głównej mierze poniosą jednostki samorządu terytorialnego. Reforma stwarza więcej zagrożeń niż szans dla dobrej edukacji, a jej skutkiem będzie obniżenie poziomu jakości edukacji i zaprzepaszczenie wypracowanych przez szkoły osiągnięć. Spowoduje też zwolnienia nauczycieli, dyrektorów i pracowników szkolnej administracji i obsługi, przede wszystkim z gimnazjów.

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezes Sławomir Broniarz przedstawił dwa postulaty zgłaszane przez związek. Pierwszy to wycofanie projektowanych zmian w oświacie (2 projektów ustaw) i przystąpienia do rzeczywistej debaty o potrzebach polskiej edukacji. Natomiast drugi postulat to zwiększenie nakładów na edukację, w tym 10% wzrostu płac nauczycieli od 1 stycznia.

Monika Filpowska

[email protected]

Poprzedni artykuł„Razem bezpieczniej” w Świdnicy
Następny artykułŻarowska Podstrefa Ekonomiczna ma już 15 lat