Strona główna 0_Slider Świdnica pełna słów

Świdnica pełna słów [FOTO]

0

Zainteresowanie literaturą nie jest małe, a udowadniają to uczestnicy Festiwalu Cztery Żywioły Słowa, który już dzisiaj będzie się przeplatał z preTextami. Drugi dzień festiwalowy obfitował w wiele intrygujących wydarzeń. Do południa dominowały spotkania autorskie w świdnickich liceach, po południu festiwal przeniósł się do Klubu Muzycznego Łaźnia, gdzie zaplanowano szereg artystycznych działań.

cztery-zywioly-slowa-27-10-2016-11Jak co roku w ramach popularyzacji literatury i czytelnictwa zaproszeni autorzy spotykają się z młodzieżą licealną. Jest to niepowtarzalna szansa, by ukazać młodym czytelnikom, jak ważny i ciekawy jest świat z perspektywy artysty, jak wygląda warsztat autorski i jak inspirująca intelektualnie może stać się przygoda z dziełami literackimi. Swoimi refleksjami na temat sztuki i doświadczeniami pisarskimi z licealistami podzielili się Karol Maliszewski (I LO), Tomasz Hrynacz (II LO) i Agnieszka Kłos (III LO).

Popołudniowy blok rozpoczęła akcja literacka – „AUTOBOOK” – Literacki PIT-STOP, przygotowana przez Fundację im. T. Karpowicza, polegająca na naklejaniu na samochody haseł-cytatów z dzieł klasyków polskiej literatury. Nieco później warsztaty poetyckie przeprowadził Jacek Bierut, wrocławski pisarz. Kolejnym punktem programu było spotkanie autorskie młodych świdnickich poetów – Pawła Buczmy i Mateusza Masłowskiego. Autorzy zaprezentowali swoje wiersze i dyskutowali o literaturze. Twórczy nastrój spotkania podkreśliła gra-zabawa „WIERSZOTWÓR”, polegająca na stworzeniu przez publiczność wspólnego utworu.

Głównym punktem programu był mecz w petanque „Świdnica kontra Reszta Świata. Choć zaproszeni goście zagraniczni nie pojawili się w Łaźni, to udało się skompletować trzy zespoły: Literaci, I LO i Łaźnia. Po zaciętych bojach turniejowych, w atmosferze ekscytacji około północy udało się wyłonić zwycięzcę turnieju, którym okazała się drużyna Literatów.

Zdjęcia Małgorzata Kempa

Zapraszamy dziś na kolejne wydarzenia:

28.10.2016:

CZTERY ŻYWIOŁY SŁOWA:

11.00 – „Bajeczny świat”

Spotkanie z Tomaszem Rafką

SP nr 315, Plac Wojska Polskiego 3

12.00 – „Bajeczny świat”

Spotkanie z Tomaszem Rafką

Przedszkole nr 4, ul. Lelewela 10

PRETEXTY:

10.00 – Warsztaty filmowo-literackie – prowadzenie Agnieszka Opyt i Dominik Krawczyk (I LO, Pionierów Ziemi Świdnickiej 30)

14.30 – Panel dyskusyjny „Dolnośląskość” – prowadzenie Wojciech Koryciński (I LO, Pionierów Ziemi Świdnickiej 30)

17.00 – The Battle of 7 Words – pojedynki literackie – prowadzenie Karol Pęcherz (Piwnica Ratuszowa, Rynek 37)

17.30 – Spotkanie autorskie: Klara Nowakowska i Tadeusz Pióro (Piwnica Ratuszowa, Rynek 37)

18.30 – Spotkanie autorskie: Jacek Podsiadło (Piwnica Ratuszowa, Rynek 37)

19.30 – Ukryte Zalety Systemu – koncert (Klub Bolko, Plac Grunwaldzki 11)

Poprzedni artykułKradł, niszczył i uciekał przed więzieniem
Następny artykułBędą kwesty na świdnickich cmentarzach