Strona główna 0_Slider Ratownicy trenowali na gruzach fabryki

Ratownicy trenowali na gruzach fabryki [FOTO]

0

Po kilku ekipach filmowców, tym razem z ruin Sileny skorzystali ratownicy-przewodnicy psów gruzowiskowych. Przez kila dni ekipy polskie i zagraniczne trenowały na terenie dawnych zakładów lniarskich w Świebodzicach. Organizatorem ćwiczeń była Fundacja na Rzecz Ratownictwa Specjalistycznego z Wykorzystaniem Psów IRMA w Poznaniu.

gruzy-sileny-cwizcenia-1
– Ratownicy z Polski, Szwecji, Finlandii, Niemiec, Danii i Polski – ponad 20 przewodników i tyle samo psów – ćwiczyło poszukiwania ludzi w trudno dostępnych miejscach – m. in. pod gruzami – mówi Jagna Gill, prezes Fundacji. – Poszukiwaliśmy odpowiednio dużego i atrakcyjnego terenu, żeby mogło ćwiczyć wiele osób i w zróżnicowanych warunkach. Świebodzice spełniają te kryteria, można tu ćwiczyć poszukiwania w trudno dostępnych miejscach, w kryjówkach tzw. „wysokich”, w piwnicach, a jednocześnie gruzy są bezpieczne do poruszania się.

To kolejny przykład na to, że resztki dawnych zakładów lniarskich mogłyby zostać wykorzystane do różnych celów. Gmina Świebodzice od wielu lat dąży do uporządkowania kwestii właścicielskich terenu, burmistrz Bogdan Kożuchowicz wielokrotnie podejmował starania o komunalizację terenu, którym obecnie zarządza syndyk. Gdyby obiektem zarządzał samorząd, można byłoby spróbować zagospodarować teren. Pomysłów jest kilka, jednak dopóki Silena nie będzie miała prawdziwego gospodarza, nic nie można zrobić – pisze Agnieszka Bielawska, rzeczniczka prasowa UM w Świebodzicach.

Zdjęcia UM Świebodzice

Poprzedni artykułPolicjanci z psem u przedszkolaków
Następny artykułRadiowóz dla Dobromierza