Strona główna 0_Slider Przedsiębiorcy z dotacjami na innowacje

Przedsiębiorcy z dotacjami na innowacje

0

Po środki z obecnego budżetu unijnego jako pierwsi sięgnęli przedsiębiorcy. Liderami w Aglomeracji Wałbrzyskiej są właściciele mikro, średnich i małych firm z powiatu świdnickiego, którzy zgarnęli prawie połowę całej ponad 44 milionowej puli środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów. 27 października w sali narad świdnickiego USC odebrali symboliczne promesy z rąk prezydentów Świdnicy i Wałbrzycha.

przedsiebiorcy-2016-10-27-10

To ważny moment, ponieważ te pieniądze w sposób bezpośredni – dzisiaj symbolicznie poprzez promesę – zaczynają pracować tam, gdzie wykorzystane są najskuteczniej, czyli w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach – mówił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Lider Aglomeracji podkreślał, że za tym niewątpliwym sukcesem stoją dobre wnioski, które obroniły się także krytycznym z natury opiniom ekspertów z całego kraju. – Przeszli przez gęste sito z naciskiem na świetne przygotowanie wniosków przedsiębiorców ze Świdnicy i Strzegomia, a to pokazuje, że potrzebne były te pieniądze. Każde 45 proc. dofinansowania kwalifikowanych wniosków to jest dotacja bezzwrotna – podkreślał Roman Szełemej.

Czytaj także: Przedsiębiorcy sięgają po pieniądze

Gros spośród 27 przedsiębiorstw, które otrzymały dotacje, to firmy świdnickie, ale środki trafiły także do przedsiębiorców ze Strzegomia, Jaworzyny i Marcinowic. Zwycięskie wnioski dotyczyły m.in. przemysłu, budownictwa, łączności i nauki. Wśród beneficjentów znaleźli się m.in.: ZUPBADURA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (wartość dofinansowania: 441 785,30), Solgaz (wartość dofinansowania: 585 333,00) chce wprowadzić do oferty produkty nowej generacji – kuchnie typu gaz pod szkłem; Centrala Techniczna ELTECH Sp. z o.o. (wartość dofinansowania: 835 007,04) przymierza się do wdrożenia innowacyjności procesowej w firmie, a spółka NCLINIC (wartość dofinansowania: 180 675,00) w ramach projektu planuje uruchomienie w Świdnicy Specjalistycznego Centrum Stomatologii i Terapii Dziecięcej, natomiast ARCHITEKCI STOMATOLOGII ze Strzegomia (wartość dofinansowania: 146 960,00) chcą wprowadzić nowe usługi z zakresu diagnostyki/endodoncji/chirurgii stomatologicznej/sedacji wziewnej, Dariusz Pamuła w swojej firmie „PAMUŁA” stawia z kolei na innowacyjność produktową. – Tego typu konkursy są trampoliną dla przedsiębiorstw, szczególnie tych klasyfikowanych jako mikro – mówi Dariusz Pamuła i dodaje, że przyznane środki będą dużą pomocą przy zakupie nowoczesnego defektoskopu ultradźwiękowego, który służy do nieniszczących badań złączy spawanych.

Czytaj także: Obrady Aglomeracji

– Mamy w pewnym sensie znaczone pieniądze, które wiadomo, że trafią konkretnie do Aglomeracji. Nie musimy konkurować z Wrocławiem, czy Jelenią Górą. Łatwiej rozmawia się w gronie 22 gmin, znając się nawzajem i znając swoje potrzeby. Unikamy rywalizacji i konkurencji, bo z góry założyliśmy, kto stawia na jakie potrzeby. Efektem naszej współpracy ma być to, że wszystkie pieniądze z puli zostaną dobrze wykorzystane – mówiła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska przybliżając zebranym idee Aglomeracji Wałbrzyskiej.

To nie koniec dofinansowań dla przedsiębiorców z perspektywy finansowej 2014-2020. Niebawem ma zostać ogłoszony konkurs na mikro przedsięwzięcia. – Mamy na to prawie 9 milionów złotych dla firm czy działalności, które mają mniej niż dwa lata – zapowiedział Roman Szełemej.

(ed)

Zdjęcia Anna Pawłowska

Poprzedni artykułNagrody dla urzędników w 2014 przekroczyły milion złotych
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA 3D]