Strona główna 0_Slider Odblaski ratują życie

Odblaski ratują życie

2

Od 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Niestety, mimo obowiązku, wielu pieszych nadal nie stosuje się do przepisów i narażają swoje życie.

odblaski-2

Podczas przeprowadzonych 24 października 2016 r. działań w województwie dolnośląskim (w tym także na terenie powiatu świdnickiego) w ramach akcji „Postaw na odblask”, policjanci tylko w ciągu 3 godzin  ujawnili blisko 100 sytuacji, w których piesi poruszając się po zmroku, po drodze poza obszarem zabudowanym, nie stosowali elementów odblaskowych. Tylko od początku 2016 r. na Dolnym Śląsku funkcjonariusze ujawnili już 4879 tego typu wykroczeń.

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie, czy to zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w dniu 31 sierpnia 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

Źródło: KWP Wrocław

Poprzedni artykułII LO w europejskich projektach
Następny artykułPowtórzyli sukces szkolnych koleżanek