Strona główna 0_Slider Nowy film promujący Świdnicę

Nowy film promujący Świdnicę [VIDEO]

21

Słynny Fokker Czerwonego Barona, czyli asa niemieckiego lotnictwa z czasów I wojny światowej, promuje Świdnicę na filmie, wyprodukowanym przez jedno z najlepszych studiów filmowych w Polsce – Juice. Wczoraj miał swoją premierę na dużym ekranie podczas inauguracji Kongresu Turystyki Polskiej, dziś rozgorzała dyskusja.

film To początek promocji miasta związanej z postacią Czerwonego Barona – zapowiada Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka UM w Świdnicy. Sylwia Osojca, odpowiedzialna za turystykę w UM zastrzega – Miasto nie zapłaciło za film złotówki, a jego właścicielem na drodze wymiany barterowej została Lokalna Organizacja Turystyczna Księstwo Świdnicko-Jaworskie. Wartość rynkowa tej produkcji to około 45 tysięcy złotych. W zamian studio może się reklamować podczas Kongresu Turystyki.

Dyskusja nad rolą, jaką powinien odgrywać słynny lotnik trwa od lat. Manfred von Richthofen mieszkał w Świdnicy, w jego rodzinnym domu powstało nawet muzeum, a w pobliskim parku do dziś widać resztki poświęconego mu pomnika. Na całym świecie, bez wdawania się w dyskusje, po czyjej stał stronie, nie słabnie sława samolotu, na którym latał – charakterystycznego czerwonego Fokkera. Replika powstała również w podświdnickim Muzeum Broni i Militariów, która teraz można oglądać na świdnickim Rynku.

Dyskusja na portalu społecznościowym nie dotyczy jednak wyłącznie historii, ale i samego filmu. Zdania są podzielone – od zachwytów do ostrej krytyki

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułZweryfikują wójta Marcinowic podczas referendum
Następny artykułZa 25 dni żłobek ma być gotowy…