Strona główna 0_Slider Kolejni zasłużeni dla Świdnicy

Kolejni zasłużeni dla Świdnicy [FOTO]

0

Od czternastu lat Rada Miejska w Świdnicy nadaje tytuły Honorowego Obywatela Miasta, a od trzech wyróżnienie – Zasłużony dla Świdnicy. Podczas ostatniej sesji tytuły zostały wręczone: Bogdanowi Wiesławowi Zdrojewskiemu, Władysławowi Brodowskiemu i Mieczysławowi Łuszczyńskiemu.

odznaczenia-2016-10-28-14

Bogdan Wiesław Zdrojewski to organizator kontrrewolucyjnej nielegalnej organizacji „Szturmówka”, działającej w Świdnicy w latach 1951-1952, w ramach której „usiłował przemocą zmienić ustrój PRL”. 9 stycznia 1953 roku został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu na karę 15 lat więzienia. W okresie od 2 lipca 1953 roku do 1 września 1955 roku przebywał w Centralnym Więzieniu w Rawiczu. 1 lipca 1961 roku został zwolniony warunkowo z odbycia reszty kary. Od 1998 jest prezesem Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej oraz prezesem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Uczestnik wielu spotkań z młodzieżą świdnickich szkół oraz opiekun Miejsc Pamięci Narodowej.

Władysław Brodowski już w wieku młodzieńczym działał w organizacji „Strzelec”. Brał czynny udział w obronie Polaków przed atakami ukraińskiej przestępczej organizacji UPA. W 1940, tak jak jego brat, wstąpił do 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej. Brał udział w wielu akcjach, był ranny, ale powrócił do swojego oddziału, z którym brał udział w Akcji „Burza”. Po wojnie osiedlił się w Świdnicy. W latach 60-tych za swą postawę został przez społeczność swojej dzielnicy dwukrotnie wybrany na radnego miasta Świdnicy. W 1989 przystąpił do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, obwód Świdnica poświęcając się spotkaniom z młodzieżą i przekazując jej wartości patriotyzmu lokalnego i krajowego, a także swoje doświadczenie życiowe, co czyni do dzisiaj. Za swoje zasługi otrzymał stopień porucznika. W jego imieniu wyróżnienie odebrała córka Jadwiga.

O wyróżnienie trzeciej osoby wnioskowały świdnickie środowiska kombatanckie. Mieczysław Łuszczyński, członek Związków Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, urodzony w 1933 roku, po II wojnie światowej włączył się do działań młodzieżowej samorzutnej organizacji wyzwoleńczej, która zajmowała się głównie rozlepianiem antykomunistycznych ulotek. Został skazany na 11 lat więzienia. Na początku lat 2000 był prezesem Koła Powiatowego Ligi Polskich Rodzin i w 2003 jednym z sygnatariuszy, obok Unii Polityki Realnej, Samoobrony i Narodowego Odrodzenia Polski porozumienia antyunijnego. O tym w laudacji nie było mowy.

Znakomita siatkarka Halina Aszkiełowicz-Wojno, o której wyróżnienie wnioskował Miejski Klub Siatkówki „Świdnica” nie mogła przybyć na dzisiejszą uroczystość, dlatego tytuł „Zasłużony dla Miasta Świdnicy” odbierze podczas kolejnej sesji Rady Miejskiej. To brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich z Meksyku (1968) oraz srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Europy (Turcja – 1967 i Włochy – 1971), która przez wiele lat grała w barwach świdnickiego klubu.

Tytuły Zasłużony dla Miasta Świdnicy przyznawane są od 2013 roku. Znacznie wcześniej, bo w 2002 roku, Rada Miejska zainicjowała nagradzanie szczególnie wyróżniających się mieszkańców i osób zasłużonych dla miasta tytułem Honorowego Obywatela. Nadano ich do 2014 osiem. Pierwszy tytuł otrzymał Claus Wilhelm Hoffmann – były burmistrzowi Biberach (Niemcy). W tym gronie są także ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, biskup Ignacy Dec, Stanisław Kotełko, ks. Jan Bagiński, harcmistrz Teresa Słupianek. W tym roku odstąpiono od wskazania honorowego obywatela.

(ed)

Zdjęcia Anna Pawłowska

Poprzedni artykułOcalone przed śmiercią spotkały się z uczniami
Następny artykułPolicjanci z psem u przedszkolaków