Strona główna 0_Slider Kolejni Zasłużeni dla Świdnicy

Kolejni Zasłużeni dla Świdnicy

2

Od czternastu lat Rada Miejska w Świdnicy nadaje tytuły Honorowego Obywatela Miasta, a od trzech wyróżnienie – Zasłużony dla Świdnicy. Podczas ostatniej sesji zostały podjęte uchwały o powiększeniu grona zasłużonych o kolejne dwie osoby.

aszkielowiczNa zdjęciu Halina Aszkiełowicz-Wojno z prezes MKS Świdnica Grażyną Działowską

Na wniosek Miejskiego Klubu Siatkówki „Świdnica” wyróżnienie zostało przyznane znakomitej siatkarce, Halinie Aszkiełowicz-Wojno. To brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich z Meksyku (1968) oraz srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Europy (Turcja – 1967 i Włochy – 1971), która przez wiele lat grała w barwach świdnickiego klubu.

O wyróżnienie drugiej osoby wnioskowały świdnickie środowiska kombatanckie. Mieczysław Łuszczyński, członek Związków Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, urodzony w 1933 roku, po II wojnie światowej włączył się do działań młodzieżowej samorzutnej organizacji wyzwoleńczej, która zajmowała się głownie rozlepianiem antykomunistycznych ulotek. Został skazany na 11 lat więzienia. Na początku lat 2000 był prezesem Koła Powiatowego Ligi Polskich Rodzin i w 2003 jednym z sygnatariuszy, obok Unii Polityki Realnej, Samoobrony i Narodowego Odrodzenia Polski porozumienia antyunijnego. O tym w laudacji nie było mowy.

Tytuły Zasłużony dla Miasta Świdnicy przyznawane są od 2013 roku. Znacznie wcześniej, bo w 2002 roku, Rada Miejska zainicjowała nagradzanie szczególnie wyróżniających się mieszkańców i osób zasłużonych dla miasta tytułem Honorowego Obywatela. Nadano ich do 2014 osiem. Pierwszy tytuł otrzymał Claus Wilhelm Hoffmann – były burmistrzowi Biberach (Niemcy). W tym gronie są także ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, biskup Ignacy Dec, Stanisław Kotełko, ks. Jan Bagiński, harcmistrz Teresa Słupianek. W tym roku odstąpiono od wskazania honorowego obywatela.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułKolejna pięciosetówka siatkarek Polonii [FOTO]
Następny artykuł„Polonia-Stal pod lupą”. Prezentacja drużyny TM I [FOTO]