Strona główna 0_Slider Klasyka Opery w Cinema 3D. Mamy bilety

Klasyka Opery w Cinema 3D. Mamy bilety

0

Kolejna odsłona Klasyki Opery w Cinema 3D. Już w czwartek 13 października o godzinie 20:00 w świdnickim kinie będzie okazja, aby obejrzeć dzieło wielkiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta „Uprowadzenie z Seraju”.

960x960-facebook-post

„Uprowadzenie z Seraju” było pierwszą wielką operą w języku niemieckim skonstruowaną jako Singspiel (niemiecka forma teatralna), w której tekst jest zamiennie śpiewany i mówiony. W okresie, w którym wpływ Imperium Otomańskiego na austriackiego sąsiada wprowadził pewien turecki koloryt w wiedeńskim życiu, Mozart zaczerpnął z orkiestracji zespołu janczarskiego, aby upiększyć swe dzieło. Jego wartości humanistyczne, cnoty tolerancji i wiernej miłości, celebracja ludzkiej boskości, to wszystko zapowiada to, co powstanie w „Magicznym flecie” i „Łaskawości Tytusa” – jego ostatnich operowych arcydziełach.

Metafora bitwy pomiędzy Wolnością i wszelkimi formami absolutyzmu – pogoń Belmonta, by uwolnić Konstancję spod jarzma Selima – rozbrzmiała w całej Europie, zgodnie z inspirującym duchem oświecenia tamtych czasów. „Wszystkie nasze wysiłki, by wyrazić sedno rzeczy, spełzły na niczym w następstwie pojawienia się Mozarta. Uprowadzenie góruje nad nami wszystkimi” – napisał Goethe, który był onieśmielony szlachetnością serca i promieniejącym optymizmem kompozytora.

Wszyscy miłośnicy opery będą mieli niepowtarzalną okazję w Cinema 3D w Świdnicy zobaczyć dzieło w retransmisji z Opery Narodowej w Paryżu z 2014 roku. Śpiewana w języku niemieckim w II aktach specjalnie dla Państwa z polskimi napisami.

KONKURS

Kto jest autorem libretto do opery „Uprowadzenie z Seraju” ?

Osoba, która jako pierwsza prawidłowo odpowie na pytanie, otrzyma podwójne zaproszenie Czekamy na e-maile pod adresem [email protected] do 11 października 2016 roku. W temacie proszę wpisać Uprowadzenie z Seraju, w treści odpowiedź, imię i nazwisko oraz numer kontaktowy (do wiadomości redakcji). Zwycięzca zostanie powiadomiony telefonicznie.

opr. Monika Filipowska

 

Poprzedni artykułCiało w teatrze [FILM]
Następny artykułZwycięstwa Karoliny i Victorii