Strona główna 0_Slider Jaka sytuacja mieszkaniowa w Świdnicy?

Jaka sytuacja mieszkaniowa w Świdnicy?

2

Obecnie 377 rodzin oczekuje na mieszkanie socjalne lub lokal mieszkalny, podczas gdy prawie połowa lokatorów mieszkań socjalnych i komunalnych, których w zasobie gminy znajduje się 2040, ma zaległości czynszowe. Blisko 450 rodzin nie płaci czynszu od kilku bądź kilkunastu lat. Zadłużenia wynoszą ponad 32,5 miliona. O sytuacji mieszkaniowej rozmawiali świdniccy radni podczas dzisiejszej sesji.

2W dawnym budynku Urzędu Miejskiego powstaną mieszkania chronione.

Spośród 526 budynków, w których mieszczą się lokale socjalne i komunalne, tylko 105 stanowi 100-procentową własność gminy. Historia statusu mieszkań w wielu budynkach w Świdnicy jest skomplikowana, nie tylko dlatego, że są to lokale o bardzo zróżnicowanej wielkości, strukturze, standardzie i kosztach utrzymania. – Całym zasobem mieszkaniowym zarządza wiele podmiotów: 186 budynków jest zarządzanych przez komercyjne firmy – zaznaczyła Alicja Masny, dyrektor wydziału mienia komunalnego w Urzędzie Miejskim, która podczas XXIV sesji Rady Miejskiej omawiała stan mieszkaniowy zasobów Gminy Miasto Świdnica. Często są to budynki z końca XIX wieku, zabytkowe, które wymagają rozległych remontów i choć wiele wspólnot bardzo aktywnie prowadzi politykę remontową, to gminie jest dość trudno nadążyć za tą kreatywnością pod względem finansowym.

Wiadomo, że Miejski Zakład Nieruchomości w zasobie miejskim obecnie usuwa jedyne awarie, wykonując niewiele innych zadań. – O kompleksowych remontach obiektów nie ma o prostu mowy. Tylko 12 proc. naszych zasobów to mieszkania o dobrym i bardzo dobrym standardzie, w pozostałych 72 proc. zasobów występuje wiele zgłoszeń i potrzeb lokatorów, także tych diagnozowanych w wyniku przeglądów stanu technicznego budynków. Te potrzeby przez służby MZN są określane na ok. 2-letni cały budżet MZNu – mówiła dyrektor wydziału mienia komunalnego UM.

Czytaj także: Kto postawi budynek socjalny w Świdnicy?

W ciągu ostatnich lat najatrakcyjniejsze lokale zostały sprzedane na rzecz najemców z bardzo wysokimi bonifikatami. – Dochody nie były spektakularne, a odeszli najemcy, którzy nie tylko pokrywali wydatki, ale też sami dbali o lokale i otoczenie – podkreśliła Alicja Masny. Zaległości czynszowe ma prawie połowa lokatorów. Jednak prawdziwym problemem jest grupa 450 rodzin, których długi czynszowe sięgają od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. – Każdy z mieszkańców, nawet z największymi długami ma możliwość próbować sytuację naprawić. Jesteśmy otwarci na wszystkie aktywne postawy naszych mieszkańców. Indywidualnie dobieramy różnego rodzaju formy spłaty długu – apelowała Alicja Masny.

Nowa polityka mieszkaniowa przynosi efekty?

Nową politykę mieszkaniową zaproponował jakiś czas temu Marek Suwalski, zastępca prezydenta Świdnicy, który przekonuje, że te działania zaczynają przynosić skutek. – 450 osób to trwali dłużnicy. Na tysiąc dłużników z różną skalą zadłużenia mamy 200 porozumień, czyli 1/5 podjęła ten trud i zaczęła płacić bieżący czynsz i reguluje zadłużenia – zaznaczył prezydent.

Trwają prace, by uporządkować wspólnoty mieszkaniowe pod kątem ich jednorodności właścicielskiej. Miasto przyjęło założenie, że mieszkania z tzw. wspólnym przedpokojem, oraz pow. 80m2, a także lokale mniejsze, ale znajdujące się w mieszanej formie właścicielskiej, przeznacza na sprzedaż.

Czytaj także: Pół TBS, pół komunalny

Miasto chcąc zwiększyć liczbę mieszkań komunalnych realizuje i planuje różne inwestycje m.in. budowę socjalnego budynku przy ul. Robotniczej, przebudowę budynków przy ul. 1-go Maja 2 ul. Traugutta 11 na mieszkania socjalne i wspierane, oraz modernizację pustostanów.

Te budynki, po Dolmebie,  zostaną wyburzone:

Czytaj także: Kolejny budynek socjalny już w budowie

Długi stanowią 19 mln, 1,6 mln to koszty komornicze wynikające z działań, które MZN podejmuje w celu egzekucji zobowiązań, a 12 mln to odsetki. Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej omówiony zostanie projekt wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy na lata 2017-2021. – Mamy nadzieję, że to, co zaproponujemy Państwu za miesiąc będzie wpływało na to, że kolejka oczekujących na mieszkanie będzie się zmniejszała – zapowiedział prezydent Suwalski.

(ed)
Zdjęcia Anna Pawłowska

Poprzedni artykułTrener Volleya: Cały czas pracujemy nad optymalnym ustawieniem
Następny artykułZawiadomienie do prokuratury przeciwko byłemu zastępcy prezydenta