Strona główna 0_Slider Bronią budżetu obywatelskiego

Bronią budżetu obywatelskiego

0

Przeniesienie miliona złotych z budżetu obywatelskiego na remonty chodników zaproponował w miniony piątek klub radnych PO-PSL w Radzie Miejskiej Świdnicy. Jak już informowaliśmy, autorzy wniosku uzasadnili, że mieszkańcy najczęściej głosują na takie inwestycje. W obronie idei budżetu obywatelskiego stanęło Świdnickie Forum Rozwoju, zamieszczając na swojej stronie oświadczenie.

collage-bo-624x336Kolaż autorstwa ŚFR, fot. Piotr Tomaszewski, swidnica24, źródło: facebook.com

ZAMACH NA BUDŻET OBYWATELSKI- OŚWIADCZENIE ŚFR

Blisko dwa lata trwały próby wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Świdnicy jako stałego elementu w miejskim kalendarzu, pozwalającego mieszkańcom w demokratyczny sposób wydać ich pieniądze z podatków, które wpłacają do kasy miasta każdego roku. Świdnickie Forum Rozwoju, które zabiegało o ten przywilej dla mieszkańców, starało się, aby budżet obywatelski był coraz lepszy.

Pierwszą i drugą edycję udało się zrealizować już w poprzedniej kadencji Rady Miejskiej. Niestety, jako „młode dziecko demokracji” budżet partycypacyjny posiadał wiele wad. Jednak, podobnie, jak ma to miejsce w innych miastach, trzeba pracować nad tym, aby je eliminować. Temu służy etap oceny, który do tej pory zawsze był pomijany. Pochylenie się nad słabymi stronami i analiza wad pozwoliłaby na usprawnienie budżetu obywatelskiego, którego mieszkańcy używaliby chętniej.

W końcu doszło do zmiany warty, na czele miasta stanął nowy sternik. Pani Prezydent Beata Moskal-Słaniewska pochyliła się nad naszym dzieckiem, czego efektem była wspólna praca nad nowym regulaminem BO. Ponadto, w Urzędzie Miasta zostały wyznaczone osoby, które odpowiedzialne są za koordynację polityki związanej z aktywnością obywatelską. Dzięki tej owocnej współpracy, w tym roku została zorganizowana kolejna edycja budżetu obywatelskiego, która zaangażowała tysiące świdniczan. Dzięki kolejnej edycji powstają nowe inwestycje, które zmieniają obraz naszych dzielnic. Niestety na ostatniej, piątkowej Sesji Rady Miejskiej czar prysł. Koalicja PO+PSL stwierdziła, że mieszkańcy Świdnicy są zbyt głupi, żeby decydować o ułamku swoich pieniędzy.

Radni stwierdzili, że lepiej wiedzą jak wydać publiczne środki z naszej kieszeni- z kieszeni podatnika. Nie przemawia do nich fakt, że 3,6 miliona złotych przeznaczonych na budżet obywatelski stanowi zaledwie 1,9 % całego budżetu, o którym decydują radni. Czy naprawdę podejmowanie decyzji o wydawaniu pozostałych 98% środków dla radnych PO+PSL to wciąż za mało?

Na gruncie krajowym widzimy jak dwie duże partie PO oraz PSL mówią nam, że obecnie rządzący zabierają nam wolność, że próbuje się nami manipulować. Na szczeblu lokalnym powielają niestety ten schemat, co jest czystą hipokryzją.

Obecnie w Polsce budżet obywatelski realizowany jest w ponad 250 miastach i gminach. Co roku, miasta przeznaczają na działania partycypacyjne więcej pieniędzy. Przykładów można mnożyć dziesiątki: Wrocław, Oleśnica, Ostrów Wielkopolski, Głogów, Legnica, Dzierżoniów – to tylko przykłady z najbliższej okolicy, gdzie budżet obywatelski się rozwija. W listopadzie planujemy debatę z udziałem mieszkańców, radnych, urzędników i przedstawicieli miast, w których budżet obywatelski realizowany jest z sukcesem. Już dzisiaj zapraszamy na wielką debatę nad jego przyszłością.

Jako Świdnickie Forum Rozwoju nie pozwolimy, aby ograniczono  głos mieszkańców. Zwracamy się do Pani prezydent o podjęcie działań, które umocnią narzędzia partycypacyjne w Świdnicy. Liczymy na to, że częste deklaracje o tym, że Świdniczanie mają decydujący głos w sprawach miasta i że prezydent jest „blisko ludzi” nie są tylko pustymi hasłami i kryje się za nimi prawdziwa wola aktywnego udziału mieszkańców w zarządzaniu naszym wspólnym miastem. Liczymy także na odpowiednie działania Pełnomocnika ds. Aktywności Obywatelskiej.

Do tej pory dzięki bezpośredniej decyzji mieszkańców powstały w naszym mieście między innymi następujące inwestycje:

– place zabaw (m.in. przy Parku Centralnym, na Pl. Wojska Polskiego, w Parku Sikorskiego, przy ul. Kraszowickiej),
-gotowy projekt przebudowy basenów odkrytych oraz wstępna modernizacja,
– zespół rekreacyjny dla aktywności międzypokoleniowej przy Gimnazjum nr 4,
– modernizacja oświetlenia na wielu osiedlach w tym na Osiedlu Młodych,
– siłownie zewnętrzne przy placu Św. Małgorzaty, czy na Osiedlu Kolonia,
– boiska sportowe przy gimnazjum nr 1,
– rewitalizacja skweru przy placu Drzymały, ogród Różany przy Pl. Tysiąclecia,
– Centrum Edukacji Czytelniczej na Zarzeczu.

Zarząd oraz członkowie Świdnickiego Forum Rozwoju

 

Poprzedni artykułŚwidniczanin kandydatem do pucharu Audi TT Cup 2017! [FOTO]
Następny artykułSeniorzy coraz bardziej aktywni