Strona główna 0_Slider Zajrzeliśmy na próbę generalną „Wroga ludu”

Zajrzeliśmy na próbę generalną „Wroga ludu”[FOTO]

0

„Wróg ludu” długo wyczekiwany spektakl, będzie najmocniejszym akcentem tegorocznego świdnickiego festiwalu teatralnego. Przedstawienie przygotowane przez aktorów Narodowego Teatru Starego z Krakowa wyreżyserował Jan Klata. Przed południem w teatrze odbyła się próba generalna. Tytułowy wróg ludu to lekarz – dr Stockmann, który podejmuje walkę o likwidację uzdrowiska, gdy okazuje się, że w wyniku źle zaprojektowanej kanalizacji, ścieki mieszają się z leczniczą wodą.wrog-ludu-proba-5

Likwidacja dobrze prosperującego uzdrowiska oznaczałaby jednak krach finansowy mieszkańców. Aby temu zapobiec, burmistrz – brat  doktora decyduje o zwolnieniu  go z pracy.  Lekarz staje się prawdziwym wrogiem ludu. Mimo to nie przestaje głosić prawdy.

Spektakl zebrał znakomite recenzje, jak pisała Olga Katafiasz z portalu teatralny.pl „Ten spektakl ogląda się świetnie – tak świetnie, że pojawia się wątpliwość, czy nie za dobrze się bawimy. Czy nie zbyt łatwo pozwalamy się nieść żywiołowi, jaki rozpętuje na scenie Jan Klata, czy to uwodzenie nie okaże się pułapką.

Ale nie – jest tak lekko nie po to, by złapać widza w sidła jego naiwności. Klacie udaje się rzecz trudna: konstruuje przedstawienie, w jakim odnaleźć może się niemal każdy widz (poza tym, który z góry wie, że taki teatr musi być zły), a przy tym formułuje przekaz – jakkolwiek banalnie to brzmi – wyrazisty i wieloznaczny. Wróg ludu w Starym Teatrze uwodzi i niepokoi, daje frajdę oglądania teatralnej machiny, uruchomionej na całego, a przy tym nie pozostawia widza – jak, moim zdaniem, w przypadku dwóch ostatnich krakowskich spektakli reżysera – na uboczu konfliktu, jakiego jest świadkiem.”

W Świdnicy aktorzy wystąpią dwukrotnie, dziś wieczorem oraz jutro, 26 września o godz.19.00

fragment recenzji pochodzi z portalu Teatralny.pl:
http://teatralny.pl/recenzje/cena-sprzeciwu,1250.html.

Monika Filipowska

[email protected]

Foto. Artur Ciachowski.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z próby generalnej

Poprzedni artykułDreszczowiec bez happy-endu
Następny artykułBallady morderców w bibliotece