Strona główna 0_Slider Święto Orderu Uśmiechu

Święto Orderu Uśmiechu

0

Obchody Dnia Orderu Uśmiechu były okazją do spotkania podopiecznych świdnickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”. Jest to wyjątkowe odznaczenie, przyznawane przez dzieci od blisko 45 lat. Do tej pory najmłodsi wyróżnili w ten sposób ponad 1000 osób na całym świecie. Prezes Stowarzyszenia Ewa Górecka odczytała okolicznościowy list Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, który m.in. napisał:

14393246_10208485281222477_1318897125_o

„Historia Orderu Uśmiechu od 1968 roku opowiada nam o losach najmłodszych na przestrzeni ostatniego półwiecza, stanowi obraz dziecięcych marzeń, potrzeb, problemów, jest twardym dowodem dziecięcej podmiotowości, dającym odpór tym, którzy nadal w dzieciach nie potrafią dostrzec człowieka. To również prosta historia ludzi, którzy bezinteresownie przeganiali chmury z nieba by odsłonić najmłodszym promienie słońca, sprawiając, że na twarzach dzieci pojawiał się uśmiech i nadzieja. O przyznaniu Orderu Uśmiechu nie decyduje kolor skóry, miejsce zamieszkania, wykształcenie, wyznawana religia, status społeczny czy majątkowy. Podstawowe kryterium pozostaje niezmienne od lat – Kawaler Orderu Uśmiechu to osoba kochająca dzieci, dająca dzieciom radość, dbająca o pełną realizację przysługujących im praw, oddana w działalności na rzecz dzieci.”

Wśród odznaczonych znajdują się tak wybitne osobistości jak  Jan Paweł II, Franciszek, Matka Teresa, Królowa Sylwia, Dalajlama XIV, Irena Sendlerowa, Astrid Lindgren, Jacek Kuroń, Piotr Fronczewski, Jerzy Stuhr czy Anna Dymna.

Świętujące dzieciaki  wzięły udział w quizie  ze znajomości Kawalerów  Orderu Uśmiechu. Nie mogło oczywiście zabraknąć spotkania z osobą odznaczoną tym najsłoneczniejszym z odznaczeń – „Serce” odwiedził Eugeniusz Kępa i tradycyjnie miał dla najmłodszych słodką niespodziankę: okolicznościowy tort, zaś dodatkową atrakcją była możliwość podejrzenia jak cukiernicy zdobią takie pyszne arcydzieła. Po słodkim poczęstunku odśpiewano orderowy hymn, a najmłodsi odpowiadali na kolejne konkursowe pytania. Wszyscy egzamin z wiedzy o Orderze Uśmiechu i Kawalerach Orderu Uśmiechu zdali wzorowo!

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu został ustanowiony z okazji 35-lecia „najsłoneczniejszego odznaczenia” w Świdnicy 4 października 2003 roku. Wtedy właśnie miasto otrzymało zaszczytny tytuł „Stolicy Dziecięcych Marzeń”.

opr. Monika Filipowska

[email protected]

Poprzedni artykułNa zdrowie: Domowe sposoby na przeziębienie
Następny artykułRozpoczęły się warsztaty ekologiczne w Świdnicy