Strona główna 0_Slider Rozbłysła gliniana makieta ulicy Kościelnej

Rozbłysła gliniana makieta ulicy Kościelnej [FOTO]

1

Po raz pierwszy w historii Świdnicy, na podwórku Kościelnej mieszkańcy i zaproszeni goście mogli uczestniczyć w niezwykłym wernisażu. Wieczorową porą została zaprezentowana gliniana makieta ulicy.

makiety-2016-09-25-14Praca powstała podczas letnich warsztatów „Święto Ulicy Kościelnej”, kiedy to lokatorzy oraz zaprzyjaźnieni seniorzy odwzorowywali ze zdjęć miejsce, z którym są związani. W pracę zaangażowało się kilkadziesiąt osób, a na makietę zużyto około 100 kg gliny. Bryła przedstawiająca 30 domów została wypalona w specjalnym piecu ceramicznym, a w niedzielny wieczór świeciła dosłownie, wewnętrznym blaskiem, bo na stworzenie odpowiedniego nastroju zużyto kilkaset świec.

Jestem bardzo szczęśliwa – mówiła współorganizatorka przedsięwzięcia Maria Zięba – i wdzięczna wszystkim, którzy pomogli w doprowadzeniu tego projektu do końca. A nie było łatwo, ponieważ  jeszcze dwa tygodnie po zakończeniu warsztatów trwały prace nad dokończeniem makiety.

Pomysłodawcami niecodziennej akcji byli niezależni animatorzy kultury Marek Sztark ze Szczecina i Maria Zięba, którzy podjęli próbę wybudowania mostu pomiędzy  dwoma światami: mieszkańcami ulicy Kościelnej i niepowtarzalnym dziedzictwem, jakie kryje się w jej murach. Wernisażowi towarzyszył koncert zespołu Trio Taklamakan. Prezentacja makiety była jednym z końcowych elementów polsko-niemieckiej konferencji konserwatorów zabytków poświęconej niepublicznym strategiom ratowania zabytków na Dolnym Śląsku. ANTIKON 2016.

Makieta chwilowo została umieszczona w budynku III LO, ale nie jest to miejsce docelowe. Jak zapewniła Maria Zięba, trwają rozmowy z Urzędem Miejskim w sprawie znalezienia odpowiedniego lokum dla repliki ulicy.

Akcję zorganizowała Fundacja Symbioza przy wsparciu Urzędu Miejskiego.

Monika Filipowska
[email protected]

Zdjęcia Anna Pawłowska

Poprzedni artykułSprawdzają, czy kierowcy nie są „pod wpływem”
Następny artykułKolejny niewybuch