Strona główna 0_Slider Przyszłość jest dziś. Startuje IX Festiwal „Okiem Młodych”

Przyszłość jest dziś. Startuje IX Festiwal „Okiem Młodych”

0
Już w najbliższy poniedziałek, 12 września startuje 9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Tegoroczna edycja organizowana jest  pod hasłem „Przyszłość jest dziś” – festiwalowy program eksploruje nowe formy dokumentalne, od wirtualnej rzeczywistości po animadoki. Gala otwarcia rozpocznie się o godzinie 18.00 w świdnickim teatrze.
okiem-mlodych-2016_nomadsKadr z filmu „Nomads”

PROGRAM FESTIWALU

Osią festiwalu jest rywalizacja młodych twórców. Spośród ponad 70 zgłoszeń do walki o Złote Oko zakwalifikowało się 14 krótkometrażowych dokumentów. W wyścigu o Grand Prix „Okiem Młodych” udział wezmą: „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej, „Dirty Rider” Jakuba Aleksandra Kozieła, „Goran the Camel Man” Marcina Lesisza, „Kochanie” Zofii Kowalewskiej, „Nauka” Emi Buchwald, „Pan Charon” Mateusza Żeglińskiego, „Pięknie nam się układa” Macieja Jankowskiego, „Pół roku Franka W.” Katarzyny Warzechy, „Praska 24” Patrycji Polkowskiej, „Ptasiek” Patrycji Widłak, „Raz Dwa Zero” Anny Pawluczuk, „Shujayya” Mohammeda Almughanni, „Siłacz” Mateusza Żeglińskiego oraz „Więzi” Zofii Kowalewskiej.
W programie imprezy – poza zmaganiami konkursowymi – znalazła się także selekcja najciekawszych produkcji dokumentalnych z Polski i świata. WIĘCEJ TU
Wyjątkową sekcją w programie „Okiem Młodych” będzie przegląd „Czasoprzestrzenie VR” – druga, po łódzkiej, odsłona cyklu prezentującego najlepsze filmy i doświadczenia artystyczne wirtualnej rzeczywistości z całego świata. Podobne przeglądy odbyły się dotąd w ramach festiwali Sundance i SXSW w Stanach Zjednoczonych, największe europejskie imprezy filmowe, takie jak Cannes czy Berlinale, również umieściły w swoich tegorocznych programach doświadczenia VR, jednak trzydniowy pokaz tak szerokiego i różnorodnego repertuaru jest przedsięwzięciem pionierskim w tej części świata.
W ramach „Czasoprzestrzenie VR” na Okiem Młodych zostanie pokazanych 18 filmów zrealizowanych w wirtualnej rzeczywistości wyselekcjonowanych przez kuratora przeglądu, Jacka Nagłowskiego. Doświadczenia zostały pogrupowane w 5 półgodzinnych bloków: trzy z nich są dedykowane filmom dokumentalnym, jeden reportażom, a jeden prezentuje najciekawsze krótkie formy pozadokumentalne cinematic VR. Doświadczać będziemy m.in. wyprodukowanego przez ARTE „Notes On Blindness: Into Darkness” w reżyserii Arnaud Colinarta i Amaury’ego la Burthe’a oraz prace weteranów VR – kanadyjskiego studia Felix & Paul, serię „Nomads”, czyli antropologiczny dokument o wędrownych plemionach. W wirtualną rzeczywistość zanurzymy się między 16 a 18 września na Dworcu PKP w Świdnicy. Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują zapisy dostępne od 12 września na stronie www.okiemmlodych.pl/czasoprzestrzenievr oraz w Centrum Festiwalowym w Świdnickim Ośrodku Kultury.
W ten sam weekend nowatorskie sposoby dokumentalnej opowieści zgłębiać będziemy i podczas otwartych warsztatów. W piątek i sobotę (16 września – I i III LO /spotkanie dla uczniów/, 17 września – sala teatralna ŚOK) wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej „In Situ” i reżyserem oraz jurorem Konkursu Głównego 9. „Okiem Młodych” Piotrem Stasikiem przyjrzymy się nowym formom filmowym. Co to są cross-media? Czy można połączyć film z lodówką albo rowerem? Po co szuka się nowych filmowych form opowieści? Czy te poszukiwania się udają? Warsztat będzie również okazją do przyjrzenia się powstającej właśnie dokumentalnej „Operze o Polsce” – próbie połączenia filmu dokumentalnego i opery.
Do tematyki wirtualnej rzeczywistości powrócimy podczas spotkania „Cinematic VR – Początek nowego medium” (17 września, sala teatralna ŚOK) – o tym, jakich rodzajów doświadczeń VR możemy spodziewać w najbliższej przyszłości opowie Jacek Nagłowski, filmowiec, producent i kurator „Czasoprzestrzenie VR”. Ostatniego dnia festiwalu wraz z Marcinem Podolcem – autorem animadoków „Dokument” i „Olbrzym” oraz komiksów reporterskich, laureatem Złotego Oka 2015 i jurorem tegorocznego Konkursu Głównego – zaprosimy widzów na warsztat „Animadok – jak to jest możliwe? Warsztat realizacji dokumentu animowanego”. Twórca opowie o nowej jakości tworzonej przy pomocy dwóch pozornie wykluczających się narzędzi – animowanych wizji i prawdziwych historii.
Temat nowych mediów pojawi się i w pełnych metrażach pokazywanych podczas 9. edycji Festiwalu, m.in. w filmie „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”, najnowszy dokument niemieckiego mistrza Wernera Herzoga.Na 9. „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.
Poprzedni artykułPolonia-Stal pod lupą – prezentacja drużyny młodzików! [FOTO]
Następny artykułWyjazdowe zwycięstwo Victorii