W południe na świdnickim Rynku czas cofnął się o dobrych 200 lat, gdy po brukowanej kostce przeszły regimenty wojskowe w paradnych kurtach, wysokich butach z muszkietami w dłoniach. Nie mogło zabraknąć wśród nich oczywiście Pruskiego Regiment Królewski Alt Kreytzen ze Świdnicy, którą tworzy poddodział fizylierów z Leibkompanii, pod wodzą kapitana. Parada na Rynku jest wstępem do popołudniowej bitwy na Fleszy Nowomłyńskiej. Widowiskowy przemarsz zakończył się oddaniem salwy honorowej, od której zatrzęsły się szyby w zabytkowych kamieniczkach.
Natomiast od godz. 15.00 na terenie kempingu OSiR-u będzie można podejrzeć, jak niegdyś wyglądało życie obozowe, a o godz. 17.00 starcia wojsk pruskich w ostatniej podczas wojny siedmioletniej bitwy o Świdnicę. A zapominalskim przypominamy, że miasto zostało zdobyte przez wojska pruskie 11 października 1762.
/foto: Anna Pawłowska/



















![Wypalanie traw to śmierć i zniszczenie. I wysokie kary [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-trwa-OSP-Jaroszow-2-100x75.jpg)



![Dzień Kobiet z wyjątkowym prezentem od Anity Lipnickiej. Co szykuje znana i lubiana polska wokalistka w Świdnicy? [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/Anita-Lipnicka-materialy-promocyjne-wyslane-przez-artystke-100x75.jpg)
![European Jazz Collective już za tydzień zagra na Świdnickich Nocach Jazzowych [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/01/European-Jazz-100x75.jpg)