Strona główna 0_Slider Pokażą glinianą makietę ul. Kościelnej

Pokażą glinianą makietę ul. Kościelnej

0

Będzie to pierwszy taki wernisaż w Świdnicy. Na podwórzu, na tyłach domów, gdzie zwykle nic się nie dzieje, po zmroku zaświecą się światła w… glinianych kamienicach. Ponad 50 osób budowało makietę ul. Kościelnej w Świdnicy. Jaki jest efekt, warto sprawdzić 18 września o godzinie 20.20 na podwórzu przy ul. Kościelnej 8-10 (wejście od ul. 1 Maja).

ul-koscielna-makietaZdjęcie Dorota Diakowska

Wernisaż jest zakończeniem i prezentacją efektów projektu „Święto Ulicy Kościelnej”, realizowanego w tym roku przez Fundację Symbioza, przy wsparciu Gminy Miasto Świdnica oraz wielu partnerów społecznych: Parafii Ewangelicko – Augsburskiej, III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, Domu Dziennego Pobytu Przystań, firmy PCO Żarów oraz SPDC Serce. Pomysłodawcami projektu są niezależni animatorzy kultury Marek Sztark i Maria Zięba, którzy podjęli próbę wybudowania mostu pomiędzy tymi dwoma światami: mieszkańcami ulicy Kościelnej i niepowtarzalnym dziedzictwem, jakie kryje się w jej murach. Pomysł polegał na ulepieniu glinianej makiety ulicy Kościelnej, przy zaangażowaniu mieszkańców i innych zainteresowanych osób. Pod koniec sierpnia na jednym z chodników animatorzy zaimprowizowali pracownię ceramiczną. We wspólne lepienie przez kolejne 4 dni zaangażowało się ponad 50 osób. Powstało 30 obiektów, na które twórcy zużyli ponad 100 kilogramów gliny. Obecnie w III LO trwają ostatnie prace nad makietą.

Niedzielny wernisaż uświetni koncert zespołu Trio Taklamakan. Prezentacja makiety włączy się w zakończenie konferencji ANTIKON 2016, podczas której konserwatorzy zabytków z Polski i Niemiec będą rozmawiają o niepublicznych strategiach ratowania zabytków na Dolnym Śląsku.
/opr. red./
Poprzedni artykułWygodniej ze Świdnicy do Witoszowa
Następny artykułKoncert Wratislavia Cantans [WYGRAJ WEJŚCIÓWKĘ]