Strona główna Konkursy Koncert Wratislavia Cantans

Koncert Wratislavia Cantans [WYGRAJ WEJŚCIÓWKĘ]

0

W Świdnicy będzie można wysłuchać jednego z koncertów 51. edycji Wratislavia Cantans. 17 września w Kościele Pokoju zabrzmią m.in. utwory synów Jana Sebastiana Bacha. Dla czytelników mamy podwójne zaproszenie.

wcant

Słynny włoski zespół muzyki dawnej Il Giardino Armonico pod dyrekcją Govanniego Antoniego uzupełni program 51. edycji festiwalu Wratislavia Cantans o dzieła kolejnych słynnych twórców z rodziny Bachów – Wilhelma Friedemanna i Carla Philippa Emanuela. Koncert zatytułowany jest „Ojcowie i synowie”.

Johann Sebastian Bach zadbał o gruntowną edukację muzyczną swoich synów, którzy szybko rozpoczęli karierę. Cieszyli się niezwykłym powodzeniem i popularnością wśród ówczesnych słuchaczy – o dziwo, większą niż ich ojciec, w którego muzyce świat zakochał się dopiero w XIX wieku dzięki Felixowi Mendelssohnowi. Sami synowie kantora z Lipska, choć go cenili, to często wspominali, że przypomina on „starą i niemodną już perukę”. Określenie to, niezbyt eleganckie, jest jednak w pełni zrozumiałe – w czasie, gdy synowie odkrywali najnowsze wówczas techniki kompozytorskie, łącząc barok z rodzącym się klasycyzmem, ojciec nadal komponował w stylu tradycyjnym. Największą popularnością wśród słuchaczy cieszyli się oczywiście dwaj najstarsi synowie Johanna Sebastiana. Wilhelm Friedrich Bach został uznany przez swojego ojca za najzdolniejszego z synów. Tworząc niezwykle nowatorskie jak na tamte czasy utwory, pragnął udowodnić słuchaczom, że sławę swoją zyskuje dzięki umiejętnościom, a nie nazwisku. Potrzeba ciągłego odkrywania nowości w muzyce towarzyszyła również Carlowi Philippowi Emanuelowi – z tego też powodu po wielu latach zrezygnował on z nudnej i ograniczającej pracy nadwornego kompozytora Fryderyka II i przeniósł się do Hamburga, gdzie rozwinął skrzydła.

Uzupełnieniem programu piątkowego koncertu Il Giardino Armonico będą dzieła Georga Philippa Telemanna i Josepha Haydna. Ten pierwszy z rodziną Johanna Sebastiana Bacha był związany także na gruncie prywatnym – został ojcem chrzestnym Carla Philippa Emanuela. Twórczość drugiego z wymienionych kompozytorów reprezentuje już styl klasyczny, który niewątpliwie nie powstałby bez muzyki synów lipskiego kantora.   (z mat. NFM).

Ojcowie i synowie
Wykonawcy:
Giovanni Antonini – dyrygent, flet podłużny
Il Giardino Armonico
Lydia Teuscher – sopran
Benoit Arnould – baryton
Stefano Barneschi – skrzypce
Ewa Pieronkiewicz – alt
Łukasz Wilda – tenor

Program:

Wilhelm Friedemann Bach Symfonia F-dur na smyczki i b.c. F. 67

Joseph Haydn Koncert skrzypcowy G-dur Hob.VIIa:4

Carl Philipp Emanuel Bach I Symfonia G-dur na smyczki i b.c. Wq 182/1, H. 657

***

Georg Philipp Telemann Koncert C-dur na flet podłużny, smyczki i b.c. TWV 51:C1

Johann Sebastian Bach Selig ist der Mann, BWV 57

17 września 2016
sobota, godz. 19:00
Kościół Pokoju
plac Pokoju 6, Świdnica

Cennik:
N 25 zł/U 15 zł

KONKURS!

Do wygrania jedna podwójna wejściówka na sobotni konkurs. Otrzyma ją osoba, która jako pierwsza nadeśle prawidłową odpowiedź na pytanie: Ile dzieci miał Jan Sebastian Bach?

Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu (do wiadomości redakcji) należy przesyłać na adres [email protected], w temacie wpisując Koncert. Czekamy do 16 września 2016, do godziny 10.00. Zwycięzca zostanie powiadomiony telefonicznie.

 

Poprzedni artykułPokażą glinianą makietę ul. Kościelnej
Następny artykułPiraci drogowi na świdnickich ulicach