Strona główna 0_Slider Można połamać nogi!

Można połamać nogi!

7

Czy ktoś musi zrobić sobie krzywdę, żeby miasto zareagowało? – pyta mieszkanka budynku przy ulicy Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy i wskazuje na bardzo zniszczony chodnik. Dodaje, że tędy chodzą także rodzice z dziećmi do żłobka i do szkoły.

chodnik (4) Większość chodników na Osiedlu Młodych jest odnowionych, ale nie ten, ponieważ jego zarządcą jest Urząd Miasta. Nasz UM potrafi wydzierżawić od p. Kubary skwer przy katedrze i zrobić tam porządek, żeby nie straszył. Stara się o wydzierżawienie ronda przy Kauflandzie, żeby nie odstawało wyglądem od pozostałych rond w mieście. Może niech spółdzielnia mieszkaniowa na osiedlu wydzierżawi chodnik od miasta i zrobi z nim porządek ??? – pyta pani Anna. – Czy może nasz magistrat czeka, aż ktoś zrobi sobie krzywdę i zacznie się ubiegać o odszkodowanie od miasta? Czy faktycznie nasz urząd nie ma środków na zrobienie ok.60 m chodnika? My jako mieszkańcy zwracaliśmy się już kilkakrotnie do UM z prośbą o naprawę chodnika. Niestety bezskutecznie. Natomiast spółdzielnia odsyła nas do UM ponieważ to nie ich problem. Wspomnę tylko, że chodnikiem tym rodzice prowadzą dzieci do żłobka, do przedszkola i do szkoły. Naprawa tego chodnika była też zgłoszona w budżecie obywatelskim. Niestety, mieszkańców jest zbyt mało, żeby ten projekt miał powodzenie.

Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka świdnickiego magistratu zapewnia, że chodnik jest przewidziany do remontu, są jednak przeszkody. – W tym konkretnym przypadku oprócz prac związanych ze zmianą nawierzchni konieczne jest również wykonanie kanalizacji deszczowej oraz wpustów, co znacznie zwiększa zakres i koszt inwestycji – informuje.

W ty roku miasto na remonty chodników przeznaczyło 650 tysięcy złotych. – Chodniki kwalifikuje się przede wszystkim na podstawie stanu technicznego. W pierwszej kolejności realizowane są chodniki, które są w stanie złym i bardzo złym. Nie oznacza to oczywiście, że chodniki których stan określono jako zadowalający nie są remontowane. Często się zdarza, że remonty chodników są wymuszane przez prace prowadzone przez gestorów sieci podziemnej lub przez budowę oświetlenia ulicznego – mówi Dzwonkowska. – W październiku zostanie przebudowany chodnik od ul. Zamenhofa wzdłuż parkingu obok przychodni do ul. Juliusza Słowackiego i odcinek chodnika na cmentarzu komunalnym przy ul. Łukasińskiego. Powierzchnia przebudowy to 448,25 m2. Jeszcze w tym roku planowane są również roboty związane z przebudową chodników na osiedlu Zwierzynieckim. 

Rzeczniczka nie informuje, kiedy może zostać wyremontowany chodnik przy ul. Kozara-Słobódzkiego.

/red./
Zdjęcia Czytelniczki

Poprzedni artykułRozkład jazdy weekendowej kolejki IV ligi
Następny artykułZ Sercem w nowy rok szkolny