Strona główna 0_Slider Trubadurzy na wojewódzkich dożynkach w Krzyżowej

Trubadurzy na wojewódzkich dożynkach w Krzyżowej

0

Koncert zespołu Trubadurzy, piękne wieńce dożynkowe, pachnące bochny chleba, kolorowe stragany, regionalne produkty, gry i zabawy dla całej rodziny – to tylko krótka zapowiedź tego, co wydarzy się w niedzielę 4 września, podczas Dożynek Wojewódzkich w Krzyżowej.

dożynki Krzyżowa (30)Zdjęcie archiwalne

Doroczne święto plonów w gminie Świdnica, które w tym roku zyskało rangę Dożynek wojewódzkich rozpocznie uroczysta msza święta o godzinie 12.00 na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Krzyżowa to szczególne miejsce na mapie gminy Świdnica i Dolnego Śląska. Swoją sławę zyskała dzięki historycznej Mszy Pojednania z udziałem ówczesnego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i pierwszego premiera RP Tadeusza Mazowieckiego. W 25. rocznicę tych wydarzeń, premier RP Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę „Odwaga i Pojednanie”. W pierwszy weekend września do Krzyżowej przyjadą rolnicy, sadownicy i ogrodnicy z całego Dolnego Śląska, aby dziękować za zebrane tegoroczne plony.

To dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Dożynki gminne od wielu lat przepełnione są staropolską symboliką ludową świętem wszystkich rolników i mieszkańców naszej gminy. Gmina Świdnica to gmina o charakterze rolniczym. Na powierzchni 208 km2 ponad 11,86 tys. ha to grunty orne. Cieszymy się, że w niedzielę 4 września br. Krzyżowa w gminie Świdnica będzie najważniejszym punktem na mapie Dolnego Śląska i że będziemy mogli gościć dolnośląskich rolników i wielu gości w gminie Świdnica. Święto plonów pokazuje nam jak trudna jest praca polskiego rolnika, ale zarazem zwraca naszą uwagę na jej piękno i sens. Nasi rolnicy z powodzeniem sięgają po fundusze europejskie, modernizując i unowocześniając swoje gospodarstwa. Dla wszystkich uczestników dożynek w Krzyżowej przygotowane będą przez sołectwa gminy Świdnica stoiska ze specjałami i lokalnymi produktami, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem – podkreśla wójt Teresa Mazurek.

Organizatorami Dożynek Wojewódzkich są: Marszałek Województwa  Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, GOKSiR oraz sołectwo Gogołów.

Niedziela 4 września 2016 r, początek g. 12.00.

/UG Świdnica/

dozyki_plakat_www

Poprzedni artykułMatka niemowlaka: To były wypadki
Następny artykułW Świebodzicach remontują ul. Sienkiewicza