Strona główna 0_Slider Tajemnicza nominacja

Tajemnicza nominacja

2

Wiadomo jedynie, że jest sędzią związanym ze Świdnicą i ma szansę na tytuł Obywatelskiego Sędziego Roku 2016. O nominacji informuje Fundacja Court Watch Polska. Nazwisko nie zostało ujawnione.

SĄD - 07.2016 - (2)Nie są prawnikami, a jednak od kilku lat zmieniają polski wymiar sprawiedliwości: organizują obywatelski monitoring rozpraw sądowych, szkolą sędziów, rozwijają Centra Sprawiedliwości Naprawczej, przygotowują raporty na temat stanu polskiego sądownictwa, audytują infrastrukturę sądową. Wiodącym projektem Court Watch Polska jest monitoring rozpraw sądowych. W ciągu 6 lat wolontariusze fundacji przeprowadzili ponad 30 tys. obserwacji (pod tym względem CWP jest liderem na skalę światową; w żadnym kraju wymiar sprawiedliwości nie jest monitorowany tak aktywnie i w tak metodyczny sposób). Każdego roku krajowe sądy odwiedza ponad 500 społeczników współpracujących z CWP. W sezonie 2014/2015 dotarli oni do 175 sądów, w których monitorowali 5256 rozpraw – czytamy w informacji o fundacji.

Od ubiegłego roku fundacja przyznaje tytuł Obywatelskiego Sędziego Roku. Kandydatów  mógł zgłosić każdy. Nominacje były przyjmowane do 15 sierpnia. Wśród zgłoszonych znalazł się sędzia ze Świdnicy. Konkurencja jest silna; oprócz niego o tytuł ubiegają się sędziowie z takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Gorzów, Szczecin, Katowice i Bielsko-Biała. Regulamin został tak skonstruowany, że przed wyborem laureata i wyróżnionych, nazwiska nie są podawane.

Laureata  wybierze kapituła złożona z przedstawicieli środowiska sędziowskiego, organizacji społecznych oraz publicystów i dziennikarzy zajmujących się tematyką sądowniczą. Ocenie nie są oczywiście poddawane wyroki, ale działania podejmowane poza zasadniczymi obowiązkami sędziów.

W 2015 roku laureatem pierwszego plebiscytu został sędzia Jarosław Gwizdak, prezes Sądu Rejonowego Katowice-Zachód. Wyróżniono go za gotowość do spojrzenia na pracę sądu z perspektywy obywatela. Sędzia Gwizdak dokonał m.in. osobistego audytu dostępności budynku sądu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, podjął również szereg innych działań ułatwiających interesantom załatwianie spraw.

Nazwisko tegorocznego Obywatelskiego Sędziego Roku poznamy 27 września podczas konferencji podsumowującej Obywatelski Monitoring Sądów w sezonie 2015/2016.

/opr. red./

 

Poprzedni artykułTurniej pod dyktando gospodarzy
Następny artykułPodniebny weekend [FOTO]