Strona główna Wydarzenia Świebodzice Podniebny weekend

Podniebny weekend [FOTO]

0

Widowiskowe pokazy wojskowych śmigłowców i samolotów, skoki spadochronowe, pokazy psów, strefa zabaw dla dzieci, wozy opancerzone, stacja radiolokacyjna i wiele, wiele innych, lotniczych – i nie tylko – atrakcji dostarczył piąty już, Odlotowy Piknik Lotniczy, zorganizowany przez władze Świebodzic oraz Towarzystwo Lotnicze. Tylko pogoda spłatała psikusa i niedzielna część pikniku musiała zostać odwołana.

piknik lotniczy (10)
Piknik otworzył burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, zapraszając do korzystania z przygotowanych atrakcji. A tych było jeszcze więcej, niż w edycjach poprzednich. Wśród nich największą sensację wzbudziły wojskowe śmigłowce, w tym potężny, transportowy Mi-17, którą przylecieli do nas piloci 47. Pułku Śmigłowców Transportowych w Łęczycy oraz zwinne „Puszczyki”, śmigłowce z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Piloci tych ostatnich dali wspaniały popis najwyższych umiejętności prezentując pokazy zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, gdy pogoda nieco się poprawiła.Wszyscy mogli natomiast zajrzeć do wnętrza wojskowych maszyn, zapytać pilotów o wyposażenie i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Nad głowami piknikowiczów niemal nieprzerwanie pojawiały się przeróżnego rodzaju statki powietrzne, szybowce, modele latające i oczywiście skoczkowie spadochronowi, jako że rozegrane zostały tradycyjnie Zawody Spadochronowe na celność lądowania o Puchar Burmistrza Świebodzic. Mogliśmy podziwiać precyzyjne lądowania mimo wietrznej i utrudniającej wykonanie perfekcyjnego skoku aury.

Na ziemi też działo się wiele, kursowały tu pojazdy militarne SKOT i BRDM, można było także obejrzeć ekspozycję sprzętu lotniczego i militarnego, m.in. stację radiolokacyjną, prezentowaną przez III Brygadę Wojsk Radiotechnicznych we Wrocławiu, a także wóz strażacki. Sporą sensację wzbudzali zamaskowani członkowie Grupy Rozpoznawczej „Wilk”.

Ciekawych wrażeń dostarczył pokaz umiejętności psa-celnika, pracującego dla wrocławskiej Służby Celnej a także sporty dla czworonogów, zaprezentowane przez prywatnych hodowców. Dla najmłodszych była bogata strefa zabaw, a w niej m. in. dmuchany zamek, gry zręcznościowe, malowanie buziek i wiele innych. W namiocie promocyjnym Gminy Świebodzice, który był oblegany przez odwiedzających, każdy mógł otrzymać piknikową naklejkę, balon i obowiązkowy, pamiątkowy samolocik. Wydział Promocji UM przygotował także ciekawe konkursy z nagrodami.

Muzyczną niespodzianką był koncert zespołu Elektro-Górale. Przy okazji dobrej zabawy każdy mógł także pomóc potrzebującym – prowadzona była zbiórka do puszek na leczenie chorej świebodziczanki, pani Emilii, zorganizowano także licytację obrazu przekazanego przez wojsko na rzecz chorego pilota, który jest zaprzyjaźniony z TLS. Dla aktywnych była charytatywna zumba. Odlotowy Piknik Lotniczy potrwał do późnych godzin wieczornych.

Agnieszka Bielawska-Pękala, UM w Świebodzicach
op. red.

Poprzedni artykułTajemnicza nominacja
Następny artykułKto powalczy w Świdnicy o Złote Oko?