Strona główna 0_Slider Skontrolują sklepikarzy w powiecie

Skontrolują sklepikarzy w powiecie

2

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy będą mieli jutro ręce pełne roboty. Zgodnie z przepisami w święta mogą pracować tylko te sklepiki, w których za ladą stoją sami właściciele. Nie dotyczy to jednak stacji benzynowych, takie ograniczenie mogłoby doprowadzić do paraliżu na drogach.

Grodzka

Kontrolerzy sprawdzą nie tylko, czy w sklepie nie pracują osoby zatrudnione przez właściciela, ale również czy nie ma zatrudnionych „na czarno” – tłumaczy Jarosław Kruszyński kierownik oddziału wałbrzyskiego Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu. Kto może spodziewać się kontroli? – Na pewno placówki, w których już kiedyś doszło do złamania przepisów. Są też kontrole celowane oraz takie które inspektorzy wizytują po sygnałach otrzymanych z policji.

Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat nawet do 2 tys. zł lub jeśli to była recydywa – do 5 tys. zł. Natomiast jeśli sprawa trafi do sądu – właścicielowi grozi grzywna  w maksymalnej wysokości 30 tys. zł. Być może surowość kar sprawia, że z roku na rok spada liczba nieuczciwych handlowców. W ubiegłym roku w całym kraju ukarano tylko 93 osoby.

/red/

Poprzedni artykułKończy się Festiwal Bachowski w Świdnicy
Następny artykułPourlopowa depresja