Strona główna Kultura Rapsodia Świdnicka dla Marii Kunic

Rapsodia Świdnicka dla Marii Kunic

0

Maria Kunic pierwsza kobieta – naukowiec świata nowożytnego będzie bohaterką najbliższych wydarzeń kulturalnych w Świdnicy. Multimedialny spektakl  przybliży postać tej niedocenianej uczonej, którą ze względu na dorobek nazywano zwano  Śląską Pallas, a jej praca pt. „Urania propitia” wydana w 1650 roku, będąca udoskonaleniem „Tablic rudolfińskich” Keplera, przyniosła jej sławę europejską. Mimo to, na próżno szukać wzmianki o niej w dolnośląskich przewodnikach. Słuchowiska będącego fantazją na temat losów uczonej, będzie można posłuchać czwartek 1 września o godz. 20.00 oraz 24 września o godzinie 18.30.

RAPSODIA_A3_MC_plakat-2-e1471775839783

Natomiast w bibliotece miejskiej można jeszcze do 7 września oglądać wystawę fotograficzną, poświęconą uczonej. Artyści starali się odpowiedzieć na pytania „co by było, gdyby Kunic była mieszkanką Świdnicy dzisiaj i jaką rolę mogłaby w nim odegrać”.

Tytuł projektu – „Rapsodia świdnicka” – nawiązuje do książki Władysława Jana Grabskiego, której akcja osadzona jest w Świdnicy w drugiej połowie XIV wieku, w czasach gdy żyła wielka uczona.

/opr.red./

Poprzedni artykułDlaczego doszło do tragedii? Jest śledztwo
Następny artykułObjazdowe kino z „Okiem Młodych”