Strona główna Kultura Objazdowe kino z „Okiem Młodych”

Objazdowe kino z „Okiem Młodych”

0

Wrocławska Fundacja Filmowa i Świdnicki Osrodek Kultury wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska zapraszają na „Tournée Okiem Młodych” – spotkania z najlepszymi filmami ósmej edycji i zapowiedź nadchodzącej, dziewiątej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

O FESTIWALU

MFFD „Okiem Młodych” od 2008 roku prezentuje najciekawsze kino dokumentalne – przede wszystkim młodych, obiecujących reżyserów. Co roku – na czas festiwalu – Świdnica zamienia się w miejsce spotkań dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata kina. Zeszłoroczna edycja „Okiem Młodych” została nominowana do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe”. Więcej na: www.okiemmlodych.pl.

ROZKŁAD JAZDY:

2/09, 18:00 → Strzegom, Strzegomskie Centrum Kultury, Paderewskiego 36

2/09, 19:00 → Wałbrzych, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki, Piotra Wysockiego 29

6/09, 18:00 → Bielawa, Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie – Mokis, Piastowska 19A

7/09, 18:00 → Żarów, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, Piastowska 10

7/09, 18:00 → Pieszyce, Miejska Biblioteka Publiczna – Centrum Kultury w Pieszycach, Mikołaja Kopernika 37

8/09, 18:00 → Ząbkowice Śląskie, Ząbkowicki Ośrodek Kultury(kawiarnia), Rynek 24

8/09, 18:00 → Dzierżoniów, Dzierżoniowski Ośrodek Kultury (DOK) – Kino „Zbyszek”, Świdnicka 23

9/09, 18:00 → Świebodzice, Miejski Dom Kultury W Świebodzicach, Wolności 13

PROGRAM:

Laureaci 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”:

Trampkarze”, reż. Marcin Filipowicz, Polska, 26′

(Nagroda „Kinematografek”, przyznana przez osadzonych z oddziału więziennego Aresztu Śledczego w Świdnicy) Dwaj bracia, 14-letni Mateusz i 13-letni Łukasz mają marzenie: chcą zostać sławnymi piłkarzami. Razem trenują, uczą się i przygotowują do kolejnych meczy. W tle obserwujemy relację chłopców z ich ojcem oraz codzienne życie w górskiej wsi. Ciepły, znakomicie sfilmowany przez Marcina Łaskawca i Weronikę Bilską obraz Marcina Filipowicza ujmuje prostotą oraz emocjonalną szczerością w portretowaniu swoich bohaterów.

Drugie piętro”, reż. Hajni Kis, Węgry, 20′

(Nagroda Publiczności ) Intymny dokument o życiu osób starszych zamkniętych w domu opieki i o młodym pielęgniarzu, którego misją stało się niesienie pociechy rezydentom tytułowego drugiego piętra.

Fabio’s Videos”, reż. Kamil Krukowski, Polska, 17′

(Nagroda Specjalna Jury) Fabio jest kolekcjonerem kaset VHS. Jego kolekcja jest jedną z największych w Polsce i w Europie. Niecodzienna pasja stała się jego sposobem na życie, a także pozwoliła mu spełnić marzenia.

Obiekt”, reż. Paulina Skibińska, Polska, 15′

(Nagroda Specjalna dla Filmu o Szczególnych Wartościach Przyrodniczych) Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.

Wielkie emocje Igora”, reż. Jan Strejcovsky, Czechy, 25′

(Nagroda Międzynarodowego Konkursu Szkół Filmowych) „Wielkie emocje Igora“ to rodzaj filmowej gry z biografią jednego z najbardziej utalentowanych reżyserów po rewolucji – Igora Chauna. Dzisiejsza świadomość własnej nieudolności splata się tu z rekonstruowanymi przez niego skrawkami wspomnień. Nazwanie siebie „poszukiwaczem duchowym“ nie pozwoliło bohaterowi uwolnić się od śpiących demonów. Wracają do niego w stanie śmierci klinicznej, a przywrócić go do życia mogą jedynie nieustanne seanse spirytystyczne. Film jest próbą wskrzeszenia reżysera, który ostentacyjnie zabił się po wydaniu książki „Dzienniki lub śmierć reżysera“, gdzie z pomocą okultyzmu starał się przejąć władzę nad światem.

Dokument”, reż. Marcin Podolec, Polska, 6′

(Grand Prix „Złote Oko” i Nagroda Jury Młodzieżowego) Animowany portret ojca, którego dorosłe dzieci opuściły rodzinny dom.

Tournée objęte jest patronatem portalu Dolnośląskość.pl.

Na wydarzenie zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

Tournee_Okiem_Młodych_2016

Poprzedni artykułRapsodia Świdnicka dla Marii Kunic
Następny artykułZ boisk klasy okręgowej…